meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

TANKAR INFÖR ÖREBRO SK - ÖFK
av Martin Nylander
Publicerad 9 Sep 2025 - 13:14 

Krönika av Martin Nylander. Foto: Privat

På lördag väntar bortamatch mot Örebro SK. Jag har sett huvuddelen av ÖSK matcher denna säsong och laget borde inte ligga sist som man nu gör. Under sommaren har man dessutom fyllt på med flera etablerade spelare såsom Ojryynski (målvakt), John Stenberg (mittback), Baffoe (mittback), Simon Amin (mittfältare) och Ahmed Yasin (anfallare). Trots få likheter mellan vårens startelva och höstens dito kommer ändå inte resultaten. Kvalitén på målvakterna har varit det stora problemet under våren samtidigt som man släppt in på tok för enkla och förmånga mål på fasta situationer. Detta har gjort laget ängsliga och osäkra defensivt och det tror jag är orsaken till att man nu ligger sist, känslan är att dessa problem kvarstår trots att halva laget är utbytt.

ÖSK väntar på sin första seger och den kommer att komma, frågan är när. Det är nio matcher, och därmed 27 poäng, kvar att spela om. Samtidigt har man i nuläget nio poäng upp till kvalstrecket vilket inte är någon omöjlighet, men vinsterna måste komma med start på lördag. Med det sagt kan ni såklart lista ut att allt annat än tre poäng mot ÖFK på lördag är en besvikelse. ÖFK kommer att möta ett lag under stark press och som kommer att ge 110%. Det kommer att bli jobbig match med mycket kamp för ÖFK.

För ÖFK gäller att inte spela naivt i försvaret. ÖFK ska nyttja det faktum att ÖSK är ängsliga och osäkra defensivt. Kommer ihåg att jag inför ÖFK match i våras skrev att man skulle avsluta, avsluta, avsluta... i alla omöjliga lägen. Tror ÖFK hade 13 avslut redan i första halvlek. Det var rätt medicin då och är det också på lördag. ÖSK har i Ahmed Yasin fått in en mycket duktig anfallare och som gärna utmanar, han är även duktig i omställningsspelet. Även om ÖFK har viljan att komma till avslut måste man säkerställa att ÖSK inte tillåts ställa om snabbt. Därmed sagt att ÖFK behöver vara noggranna och inte tappa boll.

Till sist börjar serien att gå in i sitt slutskede, varje poäng är viktig. Efter matchen hoppas jag därför att vi kan konstatera att ÖFK var bäst när det gällde, att ÖFK spelarnas kollektiva vilja och arbetsinsats överglänste ÖSK dito och därmed bidrog till tre välbehövliga poäng hem till Jämtland.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Matchens överraskning  
  av Lars Larsson Stockholm  | Idag - 17:48  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Tråkigt avslut  
  av Per Lagerbäck | Idag - 16:52  
 

Det här var väl en match vi skulle ha sluppit.

 
  Läs mer...  
 


 
  Sandvikens IF - ÖFK 5 -0 (2-0)  
  av Micke Olofsson  | Idag - 15:54  
   
  Läs matchreferat  
 


 
  Startelvan i eftermiddag mot Sandvikens IF  
  av Haldo Jonsson | Idag - 14:04  
 

Max Croon, Christian Enemark, Ali Suljic, Ziad Ghanoum , Yannick Adjoumani, Simon Marklund, Eric Brendon, Michael Oluwayemi, Eseg Yossief, Chovanie Amatkarijo, James Kirby

Bild från uppvärmningen sista matchen. Foto: Barbro Fundin Hedlund
Supportrarna på plats Foto: Anette Jonsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
19 Sep 2025 - 23:00 Matchreferat ÖFK - Umeå FC 3-0 (1-0)
19 Sep 2025 - 21:59 Matchens överraskning
19 Sep 2025 - 21:57 Matchens prestation
19 Sep 2025 - 21:17 Viktiga tre poäng
19 Sep 2025 - 18:10 Startelvan
18 Sep 2025 - 16:30 Rapport från träningen - Det mesta ser riktigt bra ut, men d
18 Sep 2025 - 10:39 Följ ÖFK - umeå fc via fotbollz.se
17 Sep 2025 - 21:16 Det blir ingen lätt match mot Umeå FC , men vi tror på vårt
16 Sep 2025 - 13:28 Nu väntar en ny match på liv och död
16 Sep 2025 - 13:04 Dags att förändra backlinjen i ÖFK - Theodor måste in till h
15 Sep 2025 - 18:57 Rasmus Forsell gav trygghet till laget - Blev Trissvinnare m
14 Sep 2025 - 20:27 Rasmus Forsell fick högsta poängen av ÖFK:s spelare mot Öreb
13 Sep 2025 - 19:24 Matchreferat Bitter förlust
13 Sep 2025 - 17:44 Ser inte bra ut
13 Sep 2025 - 17:31 Matchens prestation
13 Sep 2025 - 17:29 Matchens överraskning
13 Sep 2025 - 14:06 Startelvan mot Örebro SK
12 Sep 2025 - 19:22 Kort rapport från träningen - det finns hål
12 Sep 2025 - 13:56 Följ Örebro SK - ÖFK via fotbollz.se
11 Sep 2025 - 22:09 Karl Ramberg ny Akademichef i ÖFK