meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

SÅ HÄR SER LANDSKRONA PÅ MATCHEN
av Haldo Jonsson
Publicerad 1 Mar 2024 - 22:44 

Tränaren Max Mölder:- "De är välorganiserade och tydliga i det de gör. De har många strängar på sin lyra så det krävs en riktigt hög nivå från oss om vi ska komma hem med tre poäng.

Matcherna i Svenska Cupen duggar relativt tätt för våra herrar. Redan i morgon lördag är det dags för den tredje och avslutande gruppspelsomgången. Landskrona BoIS beger sig till andra änden (typ) av landet då Östersunds FK väntar på Jämtkraft Arena. Avspark 15:15.

Efter den enastående segern mot BK Häcken lever drömmen om randigt avancemang. BoIS behöver dock vinna över ÖFK med ett gäng bollar samtidigt som Häcken besegrar Brommapojkarna och då gärna med ett uddamål. Större mirakel har sannerligen skett.

För Östersunds vidkommande saknar matchen betydelse för avancemang. Däremot är den viktig när det kommer till fortsatta förberedelser inför seriepremiären.

Den omstridda klubben förlorade först mot Häcken (0-2) och senast mot BP (0-1). Två jämna bataljer så det kommer krävas att BoIS kommer upp i samma nivå som senast för att ha möjlighet på tre poäng.

ÖFK har värvat friskt inför säsongen och ambitionen för Magnus Powells mannar är säkerligen att vara med i tabelltoppen av Superettan senare i höst.

För Landskrona BoIS kom ett ytterst välkommet besked i den övertygande segern senast, hemma på IP mot BK Häcken. 3-2 till randigt efter en näst intill prickfri insats och med den i ryggen reser vi mot Jämtland med gott självförtroende.

Med på tåget till Östersund saknas Kofi Asare (snart tillbaka), Robin Dzabic (Problem med häl efter matchen mot Häcken), Rasmus Wendt (Problem med en tå) samt Emil Lindman (hjärnskakning). Däremot återvänder glädjande Erik Hedenquist, Jesper Strid och Xavier Odhiambo från sina respektive skador.

Truppen: Amr Kaddoura, Svante Hildeman, Rassa Rahmani, Gustaf Westström, Gustaf Bruzelius, Philip Andersson, Victor Karlsson, Frederik Ihler, Adam Egnell, Melker Jonsson, Erik Hedenquist, David Edvardsson, Max´Med Mohamed, Jesper Strid, Samuel Burakovsky, Vincent Sundberg, Xavier Odhiambo, Max Nilsson, Sam Hegdal.

Text från Landskronas hemsida.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Hösten - provspelarnas tid  
  av Haldo Jonsson | Igår - 17:48  
 

Norska bidraget i dagens träning. Foto Micke Olofsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Engelsmannen James Kirby slutar i ÖFK  
  av Haldo Jonsson | Igår - 16:53  
 

James Kirby, Foto Micke Olofsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Största stjärnan i Schweiz landslag har tidigare mött ÖFK  
  av Haldo Jonsson | 17 Nov 2025 - 18:45  
 

Sotirios Papagiannopoulos och Tom Pettersson i ÖFK hälsar på Arsenals spelare före match. Foto: Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Vid kvalet till Superettan avgörs om vi ska få två lag från Stockholm i Superettan 2026  
  av Haldo Jonsson | 16 Nov 2025 - 21:25  
 

Redan klara för Superettan nästa år är Stockholm United. Där spelar en före detta frösöspelare och en före detta ÖFK spelare.

Foto. Haldo Jonsson

Det har uppstått bråk mellan Hammaby TFF och Örebro Sk om flytt av matchdag i kvalet och supporterklubben Kubanerna i Örebro är kritiska till Hammarbys möjlighet att flytta spelare mellan A-lag och talanglag s.k kloning.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
10 Aug 2025 - 13:01 Tankar om ÖFK
9 Aug 2025 - 18:11 Matchreferat ÖFK ett nummer för lite idag
9 Aug 2025 - 17:45 Matchens prestation
9 Aug 2025 - 17:17 Matchens överraskning
9 Aug 2025 - 17:00 Kan ÖFK inte bättre?
9 Aug 2025 - 14:08 Startelvan i eftermiddag
8 Aug 2025 - 17:37 Allt känns bra -men några frågetecken - rapport från träning
8 Aug 2025 - 17:32 Jamie Hopcutt uttagen i veckans lag i Superettan
7 Aug 2025 - 22:35 Lång skadelista i Landskrona
7 Aug 2025 - 21:12 Följ Landskrona - ÖFK via fotbollz.se
7 Aug 2025 - 14:57 Björn Hamberg juniortränare i Brighton
7 Aug 2025 - 13:43 Ny mittback klar för ÖFK
6 Aug 2025 - 10:12 ÖFK har statistiskt stort övertag mot Landskrona
5 Aug 2025 - 22:00 Träningstider ÖFK denna vecaka
5 Aug 2025 - 17:12 Dansk målvakt provtränade med ÖFK i dag på Hissmovallens inb
5 Aug 2025 - 12:43 ÖFK:s forward Edgar Navassardian lånas ut
4 Aug 2025 - 21:14 Erik Lantto tongivande spelare i ÖFK för 18 år sedan - i lör
4 Aug 2025 - 17:25 Tankar efter matchen mot HIF
4 Aug 2025 - 10:39 Jamie Hopcutt räddade ÖFK - blev Trissvinnare
4 Aug 2025 - 07:36 Kort topp och lång svacka - precis som vanligt