meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

SÅ SPELAR ÖSTERS IF- VARNINGSFLAGG FÖR DERAS FORWARDS
av Haldo Jonsson
Publicerad 26 Apr 2023 - 23:30 Uppdaterad 26 Apr 2023 - 23:31

Det går bra idrottsligt för Växjö med omnejd. Deras hockeylag, Lakers, blev Svenska mästare i ishockey. Fotbollen i form av Öster har tydligen blivit smittad av deras framgångar.

Östers IF har gått som tåget i Superettan och leder serien. I den senast matchen vann de mot GIF Sundvall med uddamålet i en av snöfall avbruten match som flyttades fram en dag.

Fotbollz.se har haft nöjet att på TV sporadiskt se när Öster mötte AFC Eskilstuna.

Det var en match som Öster inte kände sig rädda att förlora. AFC har inte imponerat i vår. De håller på att spela ihop ett nästan nytt lag och måste ha lite mera tid på sig för att få laget att fungera bra. Försvarsmässigt höll de inte i för dem i denna match.

Det var ingen höjdarmatch av någotdera av lagen.

Om jag ska vara helt ärlig så imponerade inte Öster nämnvärt. Visst var de bättre än AFC i det mesta, men Öster skulle ha skapat flera klara chanser mot ett, åtminstone i första halvlek, dåligt arbetande AFC- försvar. Chanserna var få för båda lagen, och alltför få för att Öster ska få godkänt som topplag.

Öster gjorde tre mål och AFC noll. 2-0 var det i halvtid.

Två av Östers mål var tillfälligheter. Det första fick de genom ett onödigt bolltapp av AFC-spelare framför mål. Det andra tillkom genom ett dåligt ingripande av AFC:s målvakt. En bollretur gick rakt ut till en österspelare som inte gjorde något misstag. Det tredje målet var en genomskärare och löpning bakom AFC:s backar.

Öster hade mera bollinnehav än AFC, sett över hela matchen. Periodvis kunde Öster ändå inte hindra att AFC kunde komma upp ganska långa anfall. Öster fick då jobba med att försvara sig. Trots det kunde inte AFC komma fram till några riktigt klara målchanser. Det tillät inte Östers försvar.

Vad var Öster bra på?

Efter att sporadiskt sett dem spela en match, är det svårt att komma med någon genomarbetad genomlysning av matchen, men…

…Öster har ett riktigt bra förvar och så har man två riktigt bra målskyttar som är högeffektiva och hotar när de får en chans.

Det är Jesper Jonasson Westermark, som ser ut att gå mot en ny vår och så är det förre allsvenske spelare Adam Bergmark Wiberg. Westermark leder skytteligan i Superettan med 5 mål och Wiberg är tvåa med ett mål mindre.

Varningsflagg för dem, ÖFK.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Informationsmöte för medlemmar onsdagen den 26:e november  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:15  
   
  Läs mer...  
 


 
  Fem är klara men det kan bli sex nya lag i Superettan nästa år  
  av Haldo Jonsson | 23 Nov 2025 - 22:11  
   
  Läs mer...  
 


 
  Nu börjar en spännande tid  
  av Haldo Jonsson | 21 Nov 2025 - 22:43  
 

Sista träningen för i år i SEP hallen. Foto Micke Olofsson

Vi går nu mot en högintressant tid. Vi väntar självfallet på att se vilka spelare som blir kvar och vilka nya som kommer och kanske mest undrar vi vilken tränare det blir.

En av de tilltänkte kan vara nuvarande tränaren Tor - Arne Fredheim.

Ska vi bedöma efter det intresse och den seriositet han lett träningarna efter serieslutet, så kan man få den uppfattningen att han blir kvar, med osvuret är bäst. Innan Fredheim kom så var ÖFK även i kontakt med norska tränare.

 
  Läs mer...  
 


 
  Nästan 300 000 från Unibet  
  av Haldo Jonsson | 21 Nov 2025 - 16:47  
   
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
8 Okt 2025 - 22:46 Mycket liknar situationen i landslaget
8 Okt 2025 - 17:49 Tor-Arne Fredheim tar över huvudtränaransvaret säsongen ut
8 Okt 2025 - 10:27 Kiarash Livani får sparken
6 Okt 2025 - 17:19 Usiktens BK begärd i konkurs- Nu dementerar de.
6 Okt 2025 - 16:35 Jamie Hopcutt håller än - fick högsta poängen mot Västerås S
5 Okt 2025 - 18:43 ÖFK HÅLLER UNDAN MEN UTSIKTEN HAR LÄTTARE SLUT
5 Okt 2025 - 15:38 Bilder från ÖFK - Västerås SK 1-6
4 Okt 2025 - 17:40 Matchreferat BOTTENNAPP IGEN FÖR ÖFK - FÖLL MED 1 -6 MOT VÄSTERÅS SK
4 Okt 2025 - 15:14 Matchens överraskning
4 Okt 2025 - 15:12 Matchens prestation
4 Okt 2025 - 14:19 Gör något
4 Okt 2025 - 12:06 Startelvan mot Västerås SK kl 13.00 lördag
3 Okt 2025 - 22:32 Följ ÖFK - Västerås SK via fotbollz.se
3 Okt 2025 - 22:32 En förberedelse som heter duga. - alla spelare beredda.
3 Okt 2025 - 22:31 Debaclet i Falkenberg ska nu vändas till triumfen på JKA
3 Okt 2025 - 18:01 Har ÖFK haft en av världens bästa spelare i sin trupp?
30 Sep 2025 - 16:28 Albin Sporrong en viktig kugge i ÖFK - Blev Trissvinnare mot
29 Sep 2025 - 18:52 .Låga poäng för ÖFK:s spelare i matchen mot Falkenbergs FF
29 Sep 2025 - 09:24 Matchreferat Falkenberg - ÖFK 4-0 (2-0)
28 Sep 2025 - 20:15 Matchens överraskning