Genom serievinster i div1 är Nordic United FC och Ljungskile SK klara för Superettan nästa år.
Norrby IF kvalade mot Utsiktens BK.
Norrby vann matchen hemma och spelade oavgjort på bortaplan. Det räckte för att vinna mot Utsikten och belöningen blev en plats i Superettan nästa år.
Nu får Utsiktens BK känna på hur det är att spela i div 1 södra.
Det kommer antagligen att bli ett jobbigt år för göteborgarna.
Utsikten har det besvärligt med ekonomin och Utsiktens tränare Bosko Orovic tror att klubben kommer att försvinna.
Anrika västgötalaget Norrby var ett trevligt lag som lite överraskande består av amatörspelare.
Vi hälsar Norrby, Ljungskile och Nordic United FC, Östers IF och IFK Värmamo välkomna till ÖFK och Jämtkraft Arena nästa år.
Örebro SK behöll sin plats i Superettan, trots att de ansågs helt avsågade i slutet av serien.
Örebro mötte Hammarby TFF i kval.
Det var nära att vi fått ett Stockholmslag till i Superettan, men efter stor dramatik vann Örebro och behöll sin Superettanplats.
I första kvalmatchen blev Örebro tagna på sängen av de unga och tekniskt skickliga Stockholmslaget Hammarby TFF.
Hammarby TFF vann hemma med 1-0 mot ett totalt utspelat Örebro. Det var först i slutet av matchen som Örebro kunde sätta emot något.
I andra matchen på Berhn Arena var Örebro förvarnade.
Då använde Örebro sin tyngd, rutin och kraft och matchen blev jämnare.
Det vars stor dramatik under hela matchen.
Kalle Holmberg gjorde 1-0 i första halvlek.
Det blev förlängning och första minuten gjorde otroligt skicklige 17-åringen Adrian Ladu mål på ett chockat Örebro som då fick uppförsbacke. Adrian hade sedan ett skott i stolpen innan han blev utbytt.
I slutet av förlängningen sköt oförtröttlige Ahmed Yassin ett skott på avstånd mot mål som Hammarbys målvakt gav retur på. Örebros John Stenberg var påpassligt framme och gjorde mål.
Målet gjorde att matchen gick till straffar. Örebro vann efter stor dramatik
Det kan bli ännu ett nytt lag i Superettan.
Det kan bli IFK Norrköping som förlorade med 3-0 mot Örgryte nere i Göteborg. Nästa lördag mött de igen.
Ner från allsvenskan kommer Östers IF och IFK Värnamo- |