meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

I MORGON, MÅNDAG, AVGÖRS ÖFK:S VARA ELLER ICKE VARA I SUPERETTAN
av Haldo Jonsson
Publicerad 20 Nov 2022 - 23:05 Uppdaterad 20 Nov 2022 - 23:10

Tom Pripp ryckte in 2020, då ÖFK först nekades elitlicensen. Han överklagade till Överklagningsnämnden och lyckades genom en stark och uppmärksammad insats vända på beslutet så att ÖFK återfick sin elitlicenens. Vi hoppas och tror, att han lyckas även denna gång för god kunskap och skicklighet det har han och han har full koll på vad som gäller.

Det är t.f. ordföranden i ÖFK:s bolagsstyrelse Tom Pripp och ekonom Tommy Holmgren som ska bevisa för licensnämnden om att ÖFK har ekonomi för att klara nästa säsong i Superettan. Lyckas man inte göra det så kommer Pripp troligtvis begära ÖFK i konkurs. Man ska övertyga licensnämnden att ÖFK:s möjlighet att ekonomiskt klara ekonomin för nästa säsong inte är uppenbart orealistiska.

Det är andra gången som Pripp har den uppgiften. Den första var 2019 då vd Lennart Ivarsson först presenterade att förslag som inte var hållbart för att få elitlicens. I slutet av november nekades Östersunds FK elitlicens för 2020 av licensnämnden. Nämnden ansåg inte att klubbens förutsättningar för att bedriva verksamhet under 2020 var realistisk.

ÖFK nekades, och fotbollsburbundet hade placerat ÖFK i Superettan och Brage i Allsvenskan. Det gick så långt att fotbollsförbundet i matchprogrammet för den allsvenska säsongen 2021 hade placerat Brage i allsvenskan och ÖFK i Superettan.


ÖFK nöjde sig inte med beslutet. Man överklagade beslutet till Överklagningsnämnden. Det var då Tom Pripp, med många års erfarenhet av företagsjuridik i ryggen, tog på sig ansvaret att förhandla med Överklagningsnämnden. Tom Pripp lyckades. Överklagningsnämnden ändrade på licensnämnden beslut och kom fram till att ÖFK skulle få tillbaka elitlicensen och fortfarande få spela i Allsvenskan säsongen 2020.


Tom Pripp hade lyckats. ÖFK var kvar iAllsvenskan. Pripp hade gjort en stark prestation den gången när han ryckte in som förhandlare och vände beslutet till ÖFK förmån.


Han är som företagsadvokat van vid liknande uppgifter och han är van vid förhandlingar i rätten och det kan han dra nytta av även denna gång. Därför kan vi vara hoppfulla att han tillsammans med Tommy Holmgren kommer att lyckas även denna gång. Pripp är övertygande, han har kunskap och har full koll på vad som gäller. Den uppfattningen fick vi vid presskonferensen för några dagar sedam.


I beslutet för godkännande stod: – Överklagandenämnden har visserligen funnit att de föreligger ett antal osäkerheter kring Östersunds bedömningar av att kunna bedriva sin verksamhet under säsongen 2020. Regelverket kräver dock att en förenings bedömningar ska vara ”uppenbart orealistiska” för att elitlicens ska kunna nekas. Utifrån det material som Östersund presenterat, vilket till viss del skiljer sig från det som åberopades vid licensnämndens prövning, har överklagandenämnden konstaterat att Östersunds bedömningar inte är ”uppenbart orealistiska”, varför överklagandet har bifallits och elitlicens har beviljats, säger överklagandenämndens ordförande Martin Holmgren.

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Flatte skrev | 21 Nov 2022 - 09:37
Pengarna har kommit in.
❤️🖤2023💪💪
5
 
Sök på fotbollz.se
   
  Albin Mörfelt har fått ny klubb  
  av Haldo Jonsson | Idag - 10:37  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Träningar denna vecka  
  av Haldo Jonsson | 9 Feb 2026 - 23:04  
   
  Läs mer...  
 


 
  Finns det någon köldgräns då det inte är tillrådligt att spela fotboll. utomhus?  
  av Haldo Jonsson | 9 Feb 2026 - 18:16  
 

Match på lördag mot GIF Sundsvall på Jämtkraft Arena

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK - Stjördal 2-1 (2-1)  
  av Haldo Jonsson | 7 Feb 2026 - 17:34  
 

Nu med referat

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
18 Mar 2024 - 10:46 Företagsam ledning ger framgång
16 Mar 2024 - 15:48 Matchreferat ÖFK vann klart mot Gefle iF som inte hade mycket att sätta e
16 Mar 2024 - 14:13 Startelvan i dag
15 Mar 2024 - 16:13 Inför ÖFK - Gefle IF
14 Mar 2024 - 22:29 Några ord om kvällens positiva årsmöte
14 Mar 2024 - 10:20 Östersunds FK Elitfotboll AB har haft bolagsstämma
13 Mar 2024 - 20:47 Visst finns det godbitar i ÖFK:s trupp!
13 Mar 2024 - 11:10 Åsikt om att införa VAR
11 Mar 2024 - 21:59 Ska VAR införas i Superettan?
10 Mar 2024 - 16:16 Tränaren i Piteå IF Tomas Eriksson ger sin syn på matchen
9 Mar 2024 - 15:48 Matchreferat Effektivt ÖFK vann klart mot Piteå IF
9 Mar 2024 - 14:08 Startelvan i dag
8 Mar 2024 - 11:43 Match mot Piteå på lördag - flera spelare nu friska
7 Mar 2024 - 10:58 ÖFK har öppnat ett popup-ställe på Mittpunkten- i går var fo
6 Mar 2024 - 14:18 Rena sjukstugan i ÖFK - 10 spelare borta från dagens träning
6 Mar 2024 - 14:13 Välkommen satsning - Mittpunkten öppnar för biljettköp, säso
5 Mar 2024 - 17:19 Nu har ÖFK startat kulturprojektet för 2024
4 Mar 2024 - 22:47 Kan Jamie Hopcutt påverka att Curtis Edwards återkommer till
4 Mar 2024 - 21:11 Publiken återvänder till ÖFK:s matcher
4 Mar 2024 - 11:11 Urban Larsson blir ny fotbollskoordinator för utvecklingslag