meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

LÅT OSS VISA UPPSKATTNING FÖR SPELARNA OCH ALLA I ANDRA SOM JOBBAR I ÖFK GENOM KOMMA TILL MATCHEN
av Haldo Jonsson
Publicerad 30 Sep 2022 - 21:53 Uppdaterad 30 Sep 2022 - 23:36


Fotbollz.se var på träningen i dag. Vi såg ett proffs.

I dag fredag, var det den avslutande träningen inför Halmstadmötet på lördag.

Medarbetarnas på fotbollz.se var som vanligt på arenan och spanade. Jag kunde göra det lätt för mig och få information av dem utan ha varit på träningen. De har varit min livlina i år. De ska ha stort beröm.

Träningen dagen för match brukar inte vara så intensiva. Meningen är förstås att inte förbruka för mycket kraft före matchtillfället. Det var den inte denna gång heller. Träningen avlutades efter en timme. Simon Kroon visade vilja att komma tillbaka efter skadan. När träningen var slut fortsatte han på egen hand. Så gör ett proffs.

I övrigt fanns det inte så mycket att iaktta i dag. Träningen hade sin gilla gång. Det var ett lugn och en förväntan hos spelarna.

Vi kan vara förvissade om att grabbarna kommer att göra sitt bästa. Det finns en vilja och självsäkerhet i dagens ÖFK. Låt oss surfa vidare på det genom att komma till arean och heja på grabbarna. Det är dom verkligen värda. Det vill så mycket, de vill ge oss som håller på ÖFK segrar. Publiken, som varit på matcherna hittills, har verkligen visat sin uppskattning efter en seger. Det värmer.

För mig personligen har jag knappast visat mig på träningarna. Det är först beroende på pandemin då man på grund av smittorisken inte fick ha kontakt med spelarna.

Det har denna säsong berott på svårighet att gå i trappor på grund av artros. Sedan efter en ganska komplicerad men lyckad knäoperation, har det blivit rehabtid. Sedan råkade jag ut för Covid och efter någon dag fick jag bältros den så kallade helveteselden Det är många i Östersund som i år som drabbats av bältros

Jag skriver detta för att jag vill er de bästa som haft vattkoppor att vaccinera er mot bältros. Sjukdomen ger är en smärta som är fruktsvärd och huden blir mycket öm. Man har svårt att tåla kläder. De värsta är, att om har otur så kan man var sjuk i ett eller flera år. För vissa går bältros aldrig över. Det tär oerhört mycket på psyke och kropp. Nu är jag på bättringsvägen och hoppas kunna vara på träningen igen och få se matcher.

För mig har det inneburit att jag inte i år fått ha någon kontakt med spelarna och ledare. Det har jag haft vartenda år sedan ÖFK startade. Jag har lärt känna dem. Det har jag saknat detta denna säsong.


Tankar:

Jag vill vill tillägga att alla i ÖFK gör sitt bästa för klubben, mer kan man ine göra. Det är nedlåtande för dem att höra orättfärdig kritik. ÖFK har begränsade resurser och kan inte räcka till för allt. Försök och förstå det. ÖFK befinner sig vid en puckel både ekonomiskt som fotbollsmässigt som man måste passera. Om ÖFK kan passera den, ljusnar det betydligt inför nästa år och vi kan fortfarande se elitfotboll i länet.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  ÖFK-bekanting ny tränare i Tottenham  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:31  
 

Igor Tudor

 
  Läs mer...  
 


 
  Genrep på söndag med många nya och spännande spelare  
  av Haldo Jonsson | Igår - 16:04  
 

Dennis Widgren kommer nog att göra sin första match från start mot GIF. Det blir intressant.

 
  Läs mer...  
 


 
  Ny mittfältare klar för ÖFK  
  av Haldo Jonsson | Igår - 11:59  
   
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK - kylslaget Göteborg väntar er  
  av Haldo Jonsson | 12 Feb 2026 - 22:03  
   
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
20 Maj 2023 - 22:21 Alla frågar sig - Kommer den store målskytten att ösa in mål
20 Maj 2023 - 10:09 Följ Athletic Eskilstuna via fotbollz.se
19 Maj 2023 - 20:00 Athletic Eskilstuna ingen lätt motståndare - varningsflagg?
18 Maj 2023 - 19:35 Stor revanschlusta inför nästa match mot AFC Eskilstuna - fl
17 Maj 2023 - 18:45 Formtabell Superettan
17 Maj 2023 - 09:53 Visade stark vilja och aggressivitet - Yannick Adjoumani ble
16 Maj 2023 - 22:36 Matchreferat Tamt ÖFK förlorade årets första seriematch mot Trelleborgs F
16 Maj 2023 - 16:41 Kravet på 3.8 miljoner återstår - Överklagan gick inte igeno
16 Maj 2023 - 13:02 Magnus Powell i bussen hem
16 Maj 2023 - 02:58 ÖFK:s bredd är inte den som Powell påstår, det såg vi nu
15 Maj 2023 - 22:37 Där sprack ballongen.
15 Maj 2023 - 21:36 Matchens prestation
15 Maj 2023 - 21:04 Matchens överraskning
15 Maj 2023 - 18:46 Nu på plats på Vångavallen.
15 Maj 2023 - 18:21 Startelvan
15 Maj 2023 - 16:59 'Matchvecka Akademin'
14 Maj 2023 - 16:30 Följ Trelleborgs FF - ÖFK via fotbollz.se
14 Maj 2023 - 16:24 Martin Nylander om matchen mot Trelleborg
14 Maj 2023 - 16:18 Nye tränaren i Trelleborg Stefan Jacobsson om matchen
13 Maj 2023 - 20:35 Trots skadorna är ÖFK i en gynnsam situation