meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

DET SOM HÄNDE I NORRKÖPING HAR MED STOR MARGINAL PASSERAT ANSTÄNDIGHETENS GRÄNS
av Haldo Jonsson
Publicerad 30 Nov 2025 - 21:18 Uppdaterad 1 Dec 2025 - 09:34

Glädjen med fotbollen är på väg att försvinna.

När man ser bilderna från Norrköping, kan vi inte undgå att tänka på hur trevligt vi har det på Jämtkraft Arena. Där får förnuftet råda både bland folk i Falkarna och annan publik.

Det ska vi vara måna om att behålla.

Det som hände i kvalmatchen mellan IFK Norrköping och Örgryte har gått lång över anständighetens gräns, men många krönikörer och en hel del fotbollsfolk duckar för problemet.

Även polisen låtsas som ingenting har hänt.

Trots att denna händelse, var ett av det största problemet någonsin som uppstått på en fotbollsarena i Sverige, med upprepade brott och oförsonligheter, så gjorde polisen inget ingripande.

Polisens taktik har på senare år varit, att inte göra något. Att inte visa sig med risk att uniformen skall vara provocerande.

Har polisledningen kommit med något förslag om att vidta någon förändring för bättre ordning på arenorna, så har man sedan backat för att supportrarna har haft andra åsikter.

Denna polistaktik har varit en av anledningarna till, att vi i dag befinner oss i det svåra ordningsläge som vi nu har.

Nu har problemen blivit så stora, att det är svåra att greppa om dem och göra något utan att kraftigt våld och det är det ingen som önskar.

Samförståndslösningar har man alltid prioriterat och provat i många år och givetvis är det bäst, men det verkar det som det tyvärr inte räcker, men visst kan det finns anledning att prova på nytt med då med andra infallsvinklar.

Vi har kommit till det stadiet, att huliganer och gangsters utan fotbollsintresse har slagit följe med supporterskaran och som tillåtits härja fritt på arenorna. I Norrköping verkar som dessa krafter dominerar. Känslan för den egna föreningen har trängts bort. Suporterföreningen måste få hjälp av utomstående för att sanera sig själva.

Jag fick själv uppleva huliganproblemet redan på nittiotalet, då 300 djurgårdssupportrar skulle komma till Hofvallen när Djurgården skulle möta Ope IF i den serie som i dag är lik Superettan, men som då hette div1.

Jag var då insatschef för polisen.

Sent på kvällen innan match, meddelade vakthavande befäl i Örebro, att 25 av de värsta bråkmakarna i stan hade åkt till Östersund för att ansluta sig till supporterskaran.

Örebropolisen föreslog, att vi skulle göra ett göra en razzia med kraft redan på centralen.

Hur det gick med det är en annan historia, men på den tiden backade inte polisen.

Redan då fanns huliganproblemen och det har med åren blivit värre och värre.

För att komma tillbaka till dessa problem, måste supporterklubbarna i de stora föreningarna, göra sig av med de huliganer som slagit följe med dem och som är med enbart för att ställa till bråk, våld och skadegörelse och förstöra för fotbollen.

Dessutom måste fotbollsföreningarna vara aktiva och närma sig supporterklubbarna och inte låta dem styra för mycket. Man måste sätta ner foten och om det går, helst i samråd ta tag i problemet för att komma till en bra lösning.

Två av polisens viktigaste huvuduppgifter är att förhindra och beivra brott.

Polisen borde komma fram till och utarbeta en plan hur man ska agera när det råder upploppsstämning på arenorna och det begås brott på löpande band och inte som nu låtsas som det bara regnar.

När man ser bilderna från Norrköping, kan vi inte undgå att tänka på hur trevligt vi har det på Jämtkraft Arena. Där får förnuftet råda både bland folk i Falkarna och annan publik.

Det ska vi vara måna om att behålla.

Något annat är inte tänkbart.

 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Acker 8 skrev | 30 Nov 2025 - 23:01
Ja katastrofen kan vara nära förestående
0
Gäst: Snoddas skrev | 30 Nov 2025 - 21:56
Väntar bara på den stora katastrofen.
Det är bedrövligt
0
 
Sök på fotbollz.se
   
  Kort rapport från träningen - Räkna med ett supertaggat Degerfors men ÖFK kommer inte att lägga sig  
  av Haldo Jonsson | Idag - 14:38  
 

Arkivbild

 
  Läs mer...  
 


 
  Står vi inför något nytt i ÖFK?  
  Idag - 06:25  
   
  Läs mer...  
 


 
  Månadens spelare - forwarden Edgar Navassardian  
  av Haldo Jonsson | Igår - 14:43  
 

Edgar Navassardian. Foto Micke Olofsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Gideon Granström i fjol i ÖFK lämnar Djurgården - går till IK Brage  
  av Haldo Jonsson | Igår - 12:51  
 

Gideon Granström. Foto. Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
31 Jan 2026 - 15:51 ÖFK - Levanger 1-1 i halvtid
31 Jan 2026 - 14:04 Startelvan mot Levanger
30 Jan 2026 - 15:00 På lördag spelar ÖFK träningsmatch mot Levanger FK på SAP Ar
29 Jan 2026 - 16:37 Albin Sporrong går till seriekonkurrent
29 Jan 2026 - 11:25 övergång
28 Jan 2026 - 11:36 Om Dennis Widgren
26 Jan 2026 - 21:34 Resultat träningsmatcher Superettan
25 Jan 2026 - 22:51 Dennis Widgren - kommer - kommer ej?
24 Jan 2026 - 20:36 Åke Fjellström - en ÖFK-vän och tidigare styrelseledamot har
23 Jan 2026 - 19:27 Matchreferat ÖFK - IFK Östersund 2-0 (0-0)
23 Jan 2026 - 17:55 Startelvan i kväll
22 Jan 2026 - 23:12 Ett team som kan göra det möjligt att vi får se fram emot en
22 Jan 2026 - 18:28 Ingen Chovanie Amatkarijo till ÖFK i år
19 Jan 2026 - 22:06 Intressant träningsmatch mot IFK Östersund på fredag med all
16 Jan 2026 - 15:46 Melker Uppenberg från Elfsborgs IF - ny målvakt i ÖFK
15 Jan 2026 - 21:38 Anfallare från Norge ny forward i ÖFK
15 Jan 2026 - 15:28 ÖFK spelare uttagen till P16/10 landslaget
15 Jan 2026 - 13:28 Nye mittfältaren Molls Donald - imponerade redan vid första
15 Jan 2026 - 13:02 Ett välbekant ansikte dök upp i dag på träningen - Dennis Wi
14 Jan 2026 - 17:37 Mina lite sena nyårskonstateranden