meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

ÖFK DELTAR I ARBETET MOT LÄKTARVÅLD OCH ORDNINGSSTÖRNINGAR
av Haldo Jonsson
Publicerad 1 Feb 2024 - 15:06 


Tidigare har regeringen beslutat om att tillsätta en utredning som ska lämna förslag på åtgärder för att minska läktarvåld och andra ordningsstörningar vid fotbollsmatcher och andra idrottsarrangemang. Östersunds FK kommer delta i utredningens referensgrupp i form av vår säkerhetsansvarige, Marcus Persson, som nu tillsammans med andra kollegor inom idrotten kommer arbeta för att lämna förslag till regeringen.

Utredningen som är tillsatt av regeringen har som syfte att ta ett brett grepp om läktarvåldsfrågan och överväga såväl lagstiftningsåtgärder som andra åtgärder. Östersunds FK arbetar aktivt med att ha säkra och trygga evenemang på Jämtkraft Arena, och nu tar vi nästa steg tillsammans med våra kollegor och myndigheter att stärka detta.

-Det här ger oss möjligheten att på klubbnivå dela med oss av vår erfarenhet för att kunna stärka säkerheten runt om i landet på idrottsarenor. Vår högsta prioritet både före, under och efter matcher är att våra besökare ska kunna känna sig trygga och kunna fokusera på evenemanget. Här i Östersund har vi en bra dialog med de myndigheter vi arbetar med och tillsammans med denna referensgrupp ska vi göra det vi kan för att minska läktarvåldet, säger Marcus Persson, säkerhetsansvarig på Östersunds FK.

Uppdraget omfattar bland annat:

· Ta ställning till om reglerna om tillträdesförbud bör ändras för att på ett mer effektivt sätt minska våldsamheter och andra ordningsstörningar vid idrottsarrangemang,
· Ta ställning till om straffskalan bör skärpas för brott mot ordningslagen bestående i att någon innehar eller använder pyrotekniska varor, obehörigen beträder eller kastar in föremål på spelplanen eller maskerar sig,
· Ta ställning till om möjligheterna att dela kamerabevakningsmaterial mellan arenaägare och arrangörer bör utökas, och
· Överväga och lämna förslag på andra åtgärder som bedöms lämpliga för arrangörerna eller andra aktörer att vidta för att stärka säkerheten samt förebygga våldsamheter och andra ordningsstörningar vid idrottsarrangemang, med fokus på fotbollsmatcher.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Mittbacken Sami Davis på väg till ÖFK?  
  av Haldo Jonsson | Idag - 11:19  
   
  Läs mer...  
 


 
  Simon Marklund matchens lirare mot Värnamo -  
  av Haldo Jonsson | Igår - 18:55  
 

Simon Marklund. Foto Thord-Eric Nilsson

Höga poäng för ÖFK:s spelare

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK - IFK Värnamo 3-2 (3-0)  
  av Hasse Thor  | 3 Maj 2026 - 19:41  
 

“Upp som en sol, ned som en pannkaka”, en gammal sliten metafor men fullt användbar beträffande ÖFK:s göranden i matchen mot gästande IFK Värnamo, degraderade i fjol men nu med känning i täten efter fyra om gångar. Dock tre viktiga hemmapoäng via 3-2 (3-0) och med tanke på den glänsande första rundan lite rättvist ändå.

.
Vid tre tillfällen fick ÖFK i dag glädjas åt mål mot Värnamo. Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs matchreferat  
 


 
  Bilder ÖFK - IFK Värnamo 3-2  
  av Thord-Eric Nilsson  | 3 Maj 2026 - 18:44  
 

.Foto Thord - Eric Nilsson

.Dramatisk bild ur bildspelet. Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
2 Mar 2026 - 22:07 Jabir Abdihakim Ali har hae gått till klubb i utlandet
2 Mar 2026 - 18:26 Träning och matcher i Mars
1 Mar 2026 - 14:09 Sunday Anyanwu poängbäst i ÖFK i matchen mot Degerfors
28 Feb 2026 - 21:21 ÖFK:s tre bästa spelare mot Degerfors FF
28 Feb 2026 - 17:53 Matchreferat ÖFK fortfarande obesegrade i Svenska Cupen
27 Feb 2026 - 20:34 Intervju med tränaren i Degerfors Henok Goitom inför matchen
27 Feb 2026 - 19:48 Före detta ÖFK- spelaren Ludvig Fritzon klar för Degerfors i
27 Feb 2026 - 14:38 Kort rapport från träningen - Räkna med ett supertaggat Dege
27 Feb 2026 - 06:25 Står vi inför något nytt i ÖFK?
26 Feb 2026 - 14:43 Månadens spelare - forwarden Edgar Navassardian
26 Feb 2026 - 12:51 Gideon Granström i fjol i ÖFK lämnar Djurgården - går till I
25 Feb 2026 - 17:04 Det var två spelare på träningen i dag som vi la märke till
24 Feb 2026 - 17:48 Jamie Hopcutt har ny klubb - möter Ravell Morrison
24 Feb 2026 - 13:14 Höga spelarpoäng IFK Göteborg - ÖFK
23 Feb 2026 - 20:08 Resultat Svenska Cupen
23 Feb 2026 - 15:41 Spännande nyorientering
22 Feb 2026 - 17:07 Curtis Edwards klar för två år -'ÖFK en klubb som gett mig s
21 Feb 2026 - 16:30 Matchreferat ÖFK tog en poäng mot IFK Göteborg efter moget och bra spel
21 Feb 2026 - 13:52 IFK Göteborg - ÖFK 0-0 i halvtid
21 Feb 2026 - 12:01 Startelvan idag
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst