meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -25
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

SVÅRT MED GRÄS
av Per Lagerbäck
Publicerad 14 Jun 2026 - 16:58 Uppdaterad 14 Jun 2026 - 17:35

En inte särskilt bra match av ÖFK, förutom första tio- tolv minuterna i andra halvlek då ÖFK kopplade ett grepp som jag hoppades skulle fortsätta.

Vi har blivit ganska vana vid att ÖFK blandar och ger mellan bättre och sämre perioder under matcherna. Jag fortsätter att tjata om att det verkligen finns möjligheter för ÖFK att manövrera ut betydligt fler lag än vad man faktiskt göt. Idag var försvaret bitvis osynkad, och hjärtat hamnade i halsgropen ett flertal gånger. Jag saknar verkligen Ayanwu alternativt Suljic. Den förste för sin säkerhet att läsa spelet och hans smidighet, den andra bl a för sitt sätt att styra spelet. Däremot inte självklart att båda ska starta samtidgt.

Idag ska vi vara särskilt tacksamma mot Uppenberg, som nog var den viktigaste poänräddaren. Två oerhört viktiga räddningar. Dessutom får vi tacka Ljungskiles målvakt, som totalt felbedömde Miljanovic höga inlägg. Det hade varit roligare med ett par riktiga spelmål, som var på gång några gånger.

Men ÖFK har ett riktigt forwardsproblem, då varken Delgado eller Stensud funkar, och Navassardian av någon fullständigt outgrundlig anledning nästan aldrig får chansen. Låt honom starta nästa gång, och satsa sedan vid något tillfälle på någon helt otippad på topp, som Qasem, Molls Donald, Azzi, Begic eller Özkan t ex. Förresten hade väl Begic den bästa chansen i övrigt att sätta ett mål denna gång, men fick inte ordning på fötterna. Sedan vill jag fortsätta att propagera för att inkast och frisparkar går att använda så mycket bättre.

Nu gäller det för ÖFK att satsa allt på de två sista matcherna före sommarvilan. Tänk vad segrar över Norrköping och Sundsvall skulle betyda inför omstarten i slutet av juli!!

Betygen:

Uppenberg 5 - Två avgörande räddningar och egentligen inget misstag.

Widgren 3 - Kände inte riktigt igen honom. Gick bort sig ett par gånger och slarvade en del med boll. Men tillräckligt bra för en trea.

Qasem 2 - Det gör ont i mig varje gång jag sätter ett lågt betyg på honom, då jag är säker på att han kommer att blomma ut. När tillfälle ges. Men jag tror inte att han kommer att bli en styrande klippa i försvaret.

Azzi 3 - Knapp trea då också han gör en del misstag, men är istället ofta med bra framåt.

Adjoumani 4 - Får den fyran för att han befann sig på rätt ställe vid rätt tillfälle och för att han blir alltmer disciplinerad.

Miljanovic 3 - Blandar verkligen och ger.

Begic 3 - Är ju nyttig på mitten, men ska sätta bollen på mål åtminstone vid sitt läge.

Edwards 3 - Var inte så framträdande som han brukar, men hittar ändå mer uppfinningsrika vägar för bollen än de flesta andra i laget.

Özkan 3 - Tillhör dom få som ibland verkligen försöker att vinna mark framåt på egen hand, men blev inte så mycket av försöken idag.

Marklund 3 - En av hans mer mediokra insatser.

Delgado 1 - Hittar inget för att lyfta betyget. Möjligen till 1,5.

Stensrud 1 - Han var hyfsad i några av de första omgångarna, men nu får han ju ingen ordning på bollen.

Oluwayemi 4 - Tveksam fyra, men det händer saker när han kommer in. Väger dock lite lätt.

Bozicovic 3 - Skulle kunna gjort mer med bollen de gånger han hinner få den på kanten, men finns på bra ställen för att få den.

Ayanwu 4 - Han är ju bra i vanliga fall, och hann visa lite även idag.

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Håkan Olsson skrev | 15 Jun 2026 - 12:57
Vi är nog många som ställer samma frågor. Vad har hänt med Suljic och varför startar inte Sunday Ayanwu? Och Delgado? Taskigt att säga, men den otäcka skadan hade det goda med sig att det äntligen blev ett byte på hans position. Nemanja Miljanovic har ju tagit oss längre än på många år. Men vi som coachar från soffan kan inte låta bli att fundera.
3
 
Sök på fotbollz.se
   
  öfk har presterat bättre än det lyckade slutresultatet  
  av Agne Svärd | Idag - 03:40  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Det räckte!  
  Igår - 22:21  
 

Det var väldigt jobbigt att följa denna match från läktaren, med mycket frustration. Mycket på domaren denna gång. Och på ÖFK:s oerhört sega spel under stor del av första halvlek. Som dock blev lite bättre på slutet och i andra. Men sedan blev ändå efterskörden alldeles underbar.

 
  Läs mer...  
 


 
  Oavgjort räckte till kvalspel - Kvalspel till allsvenskan mot Varberg  
  av Lasse Granbacka | Igår - 19:10  
 

ÖFK - Oddevold 0-0 (0-0)
Jabir skjuter i trängt läge. Foto: Thord Eric Nilsson

 
  Läs matchreferat  
 


 
  Matchens prestation  
  av Göte Murén  | Igår - 19:07  
 

.

Spelarna tackar Falkarna efter matchen. Foto Thord Erik Nilsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
24 Maj 2025 - 20:26 Matchens prestation
24 Maj 2025 - 19:28 Matchreferat ÖFK ÖVERTYGADE MOT ÖREBRO - SÄKER SEGER!
24 Maj 2025 - 17:50 Härlig seger i regnet.
24 Maj 2025 - 17:13 Matchens överraskning
24 Maj 2025 - 14:27 Startelvan
23 Maj 2025 - 20:11 Nu ställs ÖFK mot ett lag man ofta har svårt mot.
23 Maj 2025 - 20:10 Rapport från träningen - det finns en ljusning i tunneln
23 Maj 2025 - 10:42 Följ ÖFK - Örebro SK via fotboillz.se
22 Maj 2025 - 23:27 ÖFK:s mest hållbara investering
22 Maj 2025 - 21:48 Dagens glada nyhet - akademispelaren Eseg Yossief har fått A
22 Maj 2025 - 15:43 Erick Brendon bäste ÖFK-are mot Västerås SK enligt Sofascore
22 Maj 2025 - 15:38 Läs här om Sofascors tillvägagångssätt för att bedöm spelarp
22 Maj 2025 - 14:22 Ali Suljic en försvarsgigant - blev Trissvinnare mot Västerå
21 Maj 2025 - 23:08 Matchens prestation
21 Maj 2025 - 22:46 ÖFK behöver fler volontärer!
21 Maj 2025 - 21:50 Matchreferat Tung förlust för ÖFK
21 Maj 2025 - 21:09 Matchens överraskning
21 Maj 2025 - 20:51 Stark laginsats
21 Maj 2025 - 18:22 Startelvan i kväll
21 Maj 2025 - 15:48 Stort missnöje med tränaren i Västerås SK - avgångskrav