meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -25
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

EN TREVLIG STUND VID VÄSTRA STATION OCH EN HÄLSNING TILL LÄSARNA I FOTBOLLZ.SE
av Haldo Jonsson
Publicerad 8 Apr 2024 - 21:26 Uppdaterad 8 Apr 2024 - 21:26

André Nader och Ali Suljic.Foto Haldo Jonsson

I dag var det en underbar dag i Östersund. De var riktigt varmt, solen sken och det luktade vår. Det var en dag då man måste ut och njuta.

Det var det jag gjorde och jag var inte ensam. Det var många som passade på att känna livsnerven inom sig.

Plötsligt dök två fotbollsspelare med familjer upp framför mig. Det var mittbacken Ali Suljic och mittfältaren André Nader. Givetvis såg jag möjligenen att växla några ord med dem. En sådan chans missar man inte. Speciellt nu när jag har svårt att ta mig in på träningen.

Det blev en trevlig stund som jag med glädje ser tillbaka på. Jag möttes av två sympatiska och trevliga fotbollsspelare och trevliga fruar eller sambos.

När vi efter ett bra tag skildes åt, var jag en positiv erfarenhet rikare. Möte mellan människor är viktigt och för en ÖFK-vän speciellt mötet med ÖFK-folk.

Båda hade en hälsning till läsarna av fotbollz.se:

Suljic sa, att de hade något riktigt bra på gång. Vi har bra spelare och fin sammanhållning i laget. Nader inflikade; att de var mer rörligt spel i år än vad de var i fjol. – ”Det är viktigt att många kommer till matcherna och stöttar oss.”

Jag berömde dom över vinsten mot Trelleborg efter riktigt bra spel, men jag kunde ändå inte undgå att fråga varför man slocknade lite i senare delen av första halvlek, men kom igen så bra i andra.

Svårt att svara på sa Suljic, men det kan vara så att vi var överlägsna i början på matchen. När vi inte fick utdelning i form av mål, kanske vi mattades lite.

Powell var inte nådig i paus och vi återfick intensiteten och skärpan i andra halvlek och kunde vinna.

André Nader och Ali Suljic. Foto Haldo Jonson

 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Haldo skrev | 8 Apr 2024 - 22:42
Läktaren är öppen 15 minuter efter träningens början och då har jag ingen möjliget att komma dit
0
Gäst: Tapas skrev | 8 Apr 2024 - 21:57
Trevligt inslag, kul att de ser ut att trivas. Du skriver att du har svårt att ta dig in på träningen, varför då? Är de inte öppna för allmänheten?
3
 
Sök på fotbollz.se
   
  En ny förening föddes för 30 år sedan - så här gick det till  
  av Haldo Jonsson | Idag - 17:44  
 

Vi är glada och stolta för att vi vågade och vi kan idag gratulerar varandra till ett bra beslut.

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK skapades med många födslovåndor  
  av Haldo Jonsson | Idag - 17:43  
 

Allt om nya ÖFK:s första trevande år, vilka som var i styrelsen, fotbollssektionen, vilka spelare som var i truppen och hur gick det förstas året med mera med mera

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens prestation  
  av Göte Murén | Idag - 15:45  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Rättvis Norrköpingsseger  
  av Per Lagerbäck | Idag - 15:29  
 

Tänk vad bollinnehav INTE alltid visar hur en match ser ut. I första halvlek hade ÖFK bollen mer än Norrköping, men hemmalaget dominerade tydligt genom att så mycket snabbare ta sig framåt på planen.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv