meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -25
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

VAD HAR HÄNT MED SPELET I ÖFK?
av Lars Larsson
Publicerad 29 Aug 2026 - 10:55 

Jag har funderat en del över varför ÖFK i de senaste seriematcherna gör så få mål. ( I svenska cup matchen mot Arlanda gjordes det däremot två mål. Båda var dock mål efter straffsparkar. Inga spelmål alltså.) I de fyra senaste seriematcherna har ÖFK totalt åstadkommit 3 mål i tre av dessa fyra matcher. Visserligen har det ändå inneburet totalt åtta poäng i dessa fyra matcher. I de fyra matcherna före de senaste fyra gjorde ÖFK 6 mål, och fick med det ihop sju poäng. Logiken blir då lite märklig. Man skulle tro att det inte spelar någon roll för poängens skull med hur många mål man gör.

För att vinna matcher måste man minst göra ett mål mer än motståndarna. Det är ett axiom. Alltså räcker det att göra ett enda mål om motståndarna inte gör något mål. Så har också de fyra senaste seriematcherna utvecklat sig. Med två 1-0 segrar och två oavgjorda. (1-1 och 0-0). Jag tror dock inte att detta är en medveten taktik. Bollinnehavet i matcherna tyder nämligen på annat. Visserligen sa Graham Potter att om ”vi” har bollen så kan inte motståndarna göra mål. Trots det så inbillar jag mig att syftet i nuläget av att äga boll är offensivt och inte defensivt.

Tittar man i statstiken från de senaste åtta matcherna vinner ÖFK i stort sett allt, ( bortsett från matchen mot IFK Norrköping), vad avser bollinnehav och skottstatistik, men spelar ändå tre oavgjorda, (2-2, 1-1 och 0-0). Varför vinner man då inte dessa matcher?

Svaren på denna fråga och varför det i nuläget görs så få mål står säkert att finna i skottstatistiken. Dels att det skjuts för litet, dels att kvaliteten i avsluten brister.

Det enklaste sättet att öka något är oftast att öka volymen. Det vill säga att skjuta mer. Att förbättra kvaliteten i avsluten kan vara knepigare. Det handlar om både spel- och målsinne hos den enskilde spelaren. Med andra ord talang. Något man har i någon grad eller inte alls. Mycket svårare att träna upp jämfört med att träna skott från alla möjliga lägen och situationer. Utöver detta kan tränaren instruera spelarna hur de skall agera när någon i laget skjuter, slår hörnor, inlägg, frisparkar och långa inkast. Det senare sker säkert i någon mån, men jag saknar bland annat spelare som rusar på eventuella målvaktsreturer.

Jag hoppas att tränarna löser denna Gordiska knut och jag hoppas på ett framtida sprudlande målskytte.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Nemanja Miljanovic nominerad till månadens tränare  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:27  
 

Nemanja Miljanovic Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  - Jag har aldrig sett ÖFK vinna borta mot Örebro SK  
  av Martin Nylander | Igår - 21:18  
   
  Läs mer...  
 


 
  Örebro SK blir tuffa att möta - har nyligen värvat fem utländska spelare  
  av Haldo Jonsson | Igår - 13:39  
 

Örebro har svårt att göra mål. Bara bottenlaget Sundsvall har gjort färre mål.

 
  Läs mer...  
 


 
  Här kan du se vad din favoitspelare har presterat  
  av Haldo Jonsson | 3 Sep 2026 - 11:03  
   
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
5 Okt 2024 - 07:36 Inför matchen: Sandvikens IF - ÖFK
4 Okt 2024 - 10:27 Följ Sandvikens IF - ÖFK via fotbollz.se
3 Okt 2024 - 22:25 Rapport från dagens träning - man kommer igen och kommer ige
3 Okt 2024 - 21:18 När andreas eriksson griper in då händer det - . ordnar grat
3 Okt 2024 - 17:14 Yannick Adjoumani - bäst av ÖFK:s spelare i matchen mot Odde
2 Okt 2024 - 20:13 Enhälligt beslut om att fortsätta driften av bolaget vid den
2 Okt 2024 - 15:08 Albin Sporrong ville mest - blev Trissvinnare mot Oddevold
1 Okt 2024 - 17:47 Nytt tränaruppdrag för Magnus Powell
1 Okt 2024 - 17:23 Åsikter om ÖFK:s insats mot Oddevold
1 Okt 2024 - 12:58 Matchens prestation
30 Sep 2024 - 23:45 Bilder ÖFK - Oddevold 0-2
30 Sep 2024 - 23:10 Matchreferat Tung förlust för ÖFK - Nere nedflyttningsplats
30 Sep 2024 - 22:22 Jag trodde botten var nådd...
30 Sep 2024 - 21:12 Matchens överraskning
30 Sep 2024 - 18:03 Startelvan
30 Sep 2024 - 08:26 Inför matchen: ÖFK - IK Oddevold
29 Sep 2024 - 19:21 Ny klubb klar för Saman Ghoddos
28 Sep 2024 - 23:14 Visst kan det bli en Gabrielsson-effekt
28 Sep 2024 - 22:05 Följ ÖFK - IK Oddevold via fotbollz.se
28 Sep 2024 - 19:39 Nye tränaren Thomas Gabrielsson har kommit igång - hur var h
 
 
 
Herrar
av: Grin-Olle | 28 Jul 2026 - 07:54
NLIF gråter ut i media:https://www.