meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -25
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

MATCHEN MELLAN IK ODDEVOLD OCH ÖFK BÖR SPELAS OM
av Martin Nylander
Publicerad 24 Maj 2026 - 13:58 Uppdaterad 24 Maj 2026 - 14:07

Gårdagens situation där hemmalagets mittback Erik Hedenquist tog bollen med handen utan åtgärd från domare Fredrik Alknäs bör anmälas av ÖFK med stöd av Svenska Fotbollsförbundets tävlingsbestämmelser med syftet att få till stånd att matchen spelas om.

Den avslutande minuten i gårdagens match mellan IK Oddevold och ÖFK blev dramatisk med en situation där hemmalagets mittback Erik Hedenquist tydligt tog bollen med handen utan åtgärd från domare Fredrik Alknäs.

Att en domare missar en hands i straffområdet är sannolikt ganska vanligt, även det motsatta kan säkert ofta hända och diskuteras, var det straff eller inte. Men förseelsen vid gårdagens match är så uppenbar och grov att jag inte kan dra mig till minnes annat exempel än "Guds hand" syftande på Diego Maradonas kontroversiella mål med handen mot England i VM 1986.

Att Svenska Fotbollsförbundet beslutar om omspel av en fotbollsmatch hör också till ovanligheterna och kräver synnerliga skäl som grund. Själv kan jag inte dra mig till minnes att någon match i Sverige blivit föremål för omspel på grund av brister i domarinsatsen.

Dock framgår av "Svenska Fotbollsförbundets tävlingsbestämmelser 2026, kapitel 7 §6 Prövning av domares beslut" att om det finns synnerliga skäl får tävlingsstyrelsen, på ansökan av berörd förening, i fråga om andra domarbeslut besluta att match ska spelas om i dess helhet.

Frågan är då om gårdagens situation i kombination med domarens beslut är av karaktären synnerligt skäl. Sett till situationens tydlighet, grovhet, att det finns två domare i omedelbar närhet och att situationen med stor sannolikhet fick stor konsekvens för matchens utgång bör detta om något betecknas som synnerligt skäl. I sammanhanget ska såklart sägas att jag är part i "målet" men vad skulle annars vara ett synnerligt skäl?

Prövningen av om ett domarbeslut är uppenbart felaktigt utgör ett tävlingsbestraffningsärende. ÖFK bör lämna in en anmälan, detta ska ha inkommit till berört beslutsorgan senast nästkommande vardag från matchdagen för att kunna prövas, med andra ord i morgon måndag.

En anmälan medför kostnader i resor samt ett tajtare spelschema för ÖFK, men mot detta ska vägas att kunna vinna 1 eller 3 poäng. Själv hoppas jag att ÖFK anmäler och tar gårdagens händelse till prövning med hopp om omspel.

 
 
6 Kommentarer:
Gäst: Antingen/ Eller skrev | 25 Maj 2026 - 16:24
Man har ju under alla tider sett situationer som man tycker är solklar straff. Trams att tro att man ska få ett omspel. Så länge vi inte har VAR får vi ta skeden i vacker hand och acceptera att en domare missat en solklar straff. Kommer aldrig bli omspel. Skulle en överklagan gå igenom, kommer vi att ha massa protestsiuationer som skulle kunna ge omspel. Så det finns inget mellsnmjölksläge. Antingen har vi var el inte då det gäller matchsitustioner.
12
Gäst: Olov skrev | 25 Maj 2026 - 14:37
När Erik Hedenquist dessutom går ut i media och erkänner det så behöver ju i den biten granskas. Han har redan bekräftat fusket.
3
Gäst: Tord Andersson skrev | 25 Maj 2026 - 10:26
Finns det en möjlighet att domarmissen kan betraktas som ett synnerligt skäl så håller jag med dig, då ska ÖFK göra en anmälan. Men tyvärr tolkar jag det som att paragrafen bara gäller formella ”administrativa” fel som förväxling av spelare eller andra feldomslut som ger disciplinära följder efteråt. Men jag hoppas du har rätt Martin, och jag tycker att ÖFK ska ta chansen om den finns. En poäng kan betyda allt i höst.
1
Gäst: Sixten skrev | 25 Maj 2026 - 06:18
Handen på hjärtat, hur många såg handsen live, precis när den hände? Och inte bara vid alla repriser ur olika vinklar?
Så länge vi inte har VAR får vi leva med att detta händer.
Och VAR vill vi ju inte ha?
6
Gäst: Ope if skrev | 24 Maj 2026 - 15:26
Rätt ska vara rätt, en solklar straff det va bara domaren som inte såg den
8
Gäst: Per Svensson skrev | 24 Maj 2026 - 14:15
Bra jobbat IK Oddevold. 👍
4
 
Sök på fotbollz.se
   
  Här kan du se vad din favoitspelare har presterat  
  av Haldo Jonsson | Idag - 11:03  
   
  Läs mer...  
 


 
  Så var José Masllorens.första träning med ÖFK  
  av Haldo Jonsson | 1 Sep 2026 - 13:43  
 

José Masllorens Foto Micke Olofsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Spanske mittfältaren José Masllorens klar för ÖFK  
  av Haldo Jonsson | 1 Sep 2026 - 09:34  
 

Avtalet med José är skrivet på 1,5 år och gäller till och med december 2027.

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK värvar spansk mittfältare ?  
  av Haldo Jonsson | 31 Aug 2026 - 15:25  
   
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
25 Sep 2024 - 19:33 Adam Inge Benediktsson - Player of the match Gefle - ÖFK
25 Sep 2024 - 11:28 Därför kan nye tränaren Thomas Gabrielsson passa bra för ÖFK
25 Sep 2024 - 00:59 Nu måste viktiga frågor ställas till spelargruppen
24 Sep 2024 - 23:31 Matchreferat Trött ÖFK ordnade ett poäng
24 Sep 2024 - 21:27 Matchens prestation
24 Sep 2024 - 21:08 Matchens överraskning
24 Sep 2024 - 20:58 En poäng är alltid en poäng
24 Sep 2024 - 18:07 Startelvan idag
24 Sep 2024 - 16:28 Mitttfältaren Henrik Bellman möter sitt gamla lag, ÖFK, i en
23 Sep 2024 - 22:36 Inför matchen: Gefle - ÖFK
23 Sep 2024 - 21:55 Följ Gefle IF -ÖFK via fotboll.se
23 Sep 2024 - 18:53 Rapport från träningen
23 Sep 2024 - 13:25 För detta ÖFK- spelaren Hosam Aiesh till Utsiktens BK
23 Sep 2024 - 11:44 Nya krafttag av ÖFK - Thomas Gabrielsson ny huvudtränare för
22 Sep 2024 - 22:40 Åtta spelare i ÖFK med utgående kontrakt i höst
20 Sep 2024 - 15:02 .Simon Marklund bäst på plan mot GIF Sundsvall
20 Sep 2024 - 10:42 Simon Marklund - tog sin tredje trissvinst, nu mot GIF Sunds
19 Sep 2024 - 18:30 Elitklubbar får bara slut på pengar av en enda anledning.
19 Sep 2024 - 13:11 En analys om ÖFK- GIF Sundsvall
19 Sep 2024 - 01:43 Efter en sådan här insats är det bara att ta fram motorsågen
 
 
 
Herrar
av: Grin-Olle | 28 Jul 2026 - 07:54
NLIF gråter ut i media:https://www.