meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -25
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

NU VÄNTAR ÅTERIGEN EN MATCH PÅ LIV OCH DÖD
av Martin Nylander
Publicerad 21 Sep 2025 - 11:39 

Efter en skön och efterlängtad seger mot Umeå FC väntar nu återigen en match på liv och död mot Utsiktens BK, ett lag som just nu ligger två poäng bakom ÖFK på kvalplats.

Skönt för laget och supportrarna med en stabil insats och vinst mot Umeå FC (UFC). På förhand skrev jag att UFC inte har kvaliteerna att vara i superettan och den insikten tycker jag förstärktes med hur matchen såg ut. Enda plumpen denna helg var att Utsiktens BK tvålade till Landskrona med hela 4-0 och därmed återställde avståndet till två poäng upp till ÖFK.

På torsdag väntar en ny måstematch på "liv och död" hemma mot just Utsiktens BK. Här möter ÖFK ett lag med betydligt bättre kvalitet än UFC. Med det sagt behöver ÖFK snäppa upp sitt spel jämfört med matchen mot UFC. Det står väldigt mycket på spel för båda lagen. Med endast sju matcher kvar av serien har ÖFK möjlighet att rycka ifrån Utsikten. En vinst mot Utsikten hävdar jag är nödvändig för att eventuellt undvika kval då ÖFK har en i mina ögon svårare säsongsavslutning än Utsiktensom just nu ligger på kvalplats.

Vad har då ÖFK att vänta av Bosko Orovic Utsikten? På hemmaplan spelar Utsikten nästan alltid enligt en 3-4-3 formation medan man borta har börjat skruva en del på hur man formerar sig. Mot slutet, på bortaplan, spelar man med en fyrbackslinje och 4-4-2 formation. Sedan har ju Bosko Orovic en tydlig grundsyn, stort bollinnehav och hårt jobb i försvarsspelet. Här kommer det inte att bli några överraskningar mot ÖFK, med det sagt krävs att ÖFK är disciplinerade i försvarsspelet. Förutom en hårt jobbande motståndare kommer ÖFK ställas inför snabba omställningar mot sig, vidare en motståndare som är snabba på att komma till avslut.

I matcher där Utsikten presterat sämre har motståndarna lyckats med sin höga press, främst offensivt, vilket Utsikten haft svårt att hantera. Det är därmed viktigt för ÖFK att sätta presspelet, offensivt som defensivt, samtidigt som det kommer att krävas ett hårt jobb under hela matchen.

Inför matchen mot Umeå skrev jag att vi ville se ett ÖFK som var bäst när det gällde, det gäller också i högsta grad mot Utsikten. Hoppas nu också att vi får se ett ÖFK som kan göra flera bra insatser på raken.

 
 
3 Kommentarer:
Gäst: Don Flatte skrev | 23 Sep 2025 - 13:07
Kör med samma presspel som första 69 minuterna i förra matchen.\r\nAnvänd båda kanterna med mycket löpning så kommer kiken dra på sig många varningar .\r\nVi syns på arenan .
2
Gäst: Funderaren skrev | 21 Sep 2025 - 22:52
Det gäller att glömma vad som händer vid seger eller förlust.
Fokus är att alla gör jobbet .
0
Gäst: Jens Jämte skrev | 21 Sep 2025 - 15:09
"På liv och död". Inte undra på att det krigas här i världen. 👇👇👇 Två "konkurs"hotade lag, som möts i en fotbollsmatch, inte värre än så.
6
 
Sök på fotbollz.se
   
  Spännande avslut på säsongen  
  av Per Lagerbäck | Idag - 10:49  
 

Ja, en väldigt spännande fortsättning på serien, och möjligen därpå ett kval, väntar. P g a omständigheter har jag missat och missar även framledes alldeles för mycket av detta på plats i Östersund.

 
  Läs mer...  
 


 
  Träning inför Sandvikens IF  
  av Haldo Jonsson | Igår - 15:36  
   
  Läs mer...  
 


 
  Yannic Adjoumani trissvinnare mot Varberg  
  av Haldo Jonsson | Igår - 11:01  
 

Bilden: Yannic Adjoumani. Foto Haldo Jonssson

Den sammanlagda Trissen leder Simon Marklund, tvåa är Sunday Anyanwu.

Hos Andreas Tipset leder Tobbe. Tvåa är Hanna Runsten Wedén.

 
  Läs mer...  
 


 
  Bildspel och statistik från ÖFK - Varberg 1-1  
  av Thord-Eric Nilsson  | 11 Okt 2026 - 19:27  
 

.Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
4 Aug 2026 - 16:58 Krönika av Thord-Eric N ilsson om klubbträffen
4 Aug 2026 - 12:56 Två spelare från ÖFK i veckans lag i Superettan
2 Aug 2026 - 22:38 Sunday Anyanwu trissvinnare mot Öster
2 Aug 2026 - 20:56 Bildkavalkad och statistik från ÖFK- Öster 1-0 (0-0)
2 Aug 2026 - 18:17 Emil Özkan fick högsta poängen av ÖFK- spelarna mot Östers I
1 Aug 2026 - 20:12 Sagt efter matchen -
1 Aug 2026 - 18:38 Matchreferat ÖFK - Östers IF 1-0 (0-0)
1 Aug 2026 - 18:33 Matchens prestation
1 Aug 2026 - 15:35 Vilken härlig avslutning!!
1 Aug 2026 - 15:33 Matchens överraskning
1 Aug 2026 - 12:13 Startelvan i dag mot Östers IF
31 Jul 2026 - 09:42 Följ ÖFK - Öster via fotbollz.se
30 Jul 2026 - 21:35 Ofta jämna matcher mellan ÖFK och Öster
30 Jul 2026 - 20:37 Edgar Navasardian lånas ut
30 Jul 2026 - 13:03 Visst ska vi vara stolta över vårt ÖFK
29 Jul 2026 - 22:19 mittbacken Abodi Qasem snart aktuell för allsvensk klubb?
29 Jul 2026 - 10:50 Stängd träning torsdag och fredag
29 Jul 2026 - 10:44 Mario Palomino Delgado tog storslam
28 Jul 2026 - 15:36 ÖFK uppe på allsvensk kvalplats - det är värt att uppmärksam
27 Jul 2026 - 21:16 Mario Palomino Delgado trissvinnare mot Norrby
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst