meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -25
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

FÖRE DETTA ÖFK-MITTFÄLTAREN HOSAM AIESH LÄGGER AV - ÄR STOLT ÖVER ATT HA SPELAT I ÖFK
av Haldo Jonsson
Publicerad 27 Jan 2025 - 10:55 

Hosam Aiesh. Foto: Haldo Jonssosn

Fotbollz.se kommer mycket väl ihåg när Hosam kom till ÖFK från Varberg som 20-åring.

Det var han första besök överhuvud tagit i Norrland. Det var ett stort steg för en ung kille från fotbollsstaden Göteborg till en för honom okänd norrlandsstad som var känd för bra skidåkare.

Det mesta var främmande för honom. Han visste inte så mycket om Östersund och om ÖFK, men att Graham Potter var en bra tränare och att Kindberg var ordförande, det kände han till.

Hans pappa, som bodde i Göteborg, visste att Hosam var en stor fotbollstalang och var mån om att han skulle komma till en klubb som skulle satsa på allsvenskan. Lite tveksam var han om det fanns sådana klubbar i Norrland.

Han ringde till mig (fotbollz.se) för att få bättre kännedom om klubben. Jag gav honom det bästa rekommendationer.

Hosam kom, och jag tror inte att varken hans pappa eller Hosam själv ångrar att kan kom till ÖFK.

Hosam fick uppleva en fin utveckling och en underbar fotbollssaga med ÖFK.

Jag minns Hosam som en trevlig och öppen kille som var lätt att komma till tals med.

Nu är hans fotbollssaga slut.

Nu är han restaurangägare.

-----

Beslutet att lägga av kom egentligen redan vintern 2023, innan han skrev på för Seoul, berättar Aiesh till Fotbollskanalen.

- Jag tackade nej till Värnamo och Thailand. Där kände jag att jag hade egentligen ingen passion. Det var något som drog tillbaka mig från att skriva på. Jag ville inte flytta från Göteborg, inte för att jag kände mig för bra, men jag är snart 30. Jag har två små barn och en fru och de ska trivas.

- Jag älskar fotbollen, men det är så mycket politik och saker som händer hela tiden. Jag gillar inte det. Själva fotbollen har inte så mycket med sporten att göra längre.

Aiesh gjorde sig först ett namn i svensk fotboll under Graham Potters ledning i Östersund. En resa han är stolt över att ha varit med på. Samtidigt grämer han sig lite över att karriären inte blev ännu bättre.

- Jag hade lite otur med skador. Hade jag haft lite tur med mig hade jag kunnat ha ett bra antal år utomlands, säger Aiesh.

- Jag hade mina spetsegenskaper i dribblingarna och att ta mig förbi min gubbe. Ingen hade de spetsegenskaperna i allsvenskan då. Jag vann assistligan i allsvenskan och var ligans bästa ytter det året (2018). Det var konstigt att jag blev kvar i Östersund efter det året,

Aiesh drar en liknelse mellan sig själv och dribblingskonstnären Taha Ali i Malmö FF.

- Hade han varit uppe på den nivån i dag hade han blivit såld för 60-70 miljoner utomlands. Jag vet att Daniel Kindberg (dåvarande ÖFK-ordförande) var rätt hård i förhandlingarna. Jag hörde att det kom många bud på mig, men att de blev nobbade. Det var en besvikelse. Jag ville verkligen sticka berättar Aiesh för Fotbollskanalen

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Följ IFK Värnamo - ÖFK via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | Igår - 23:13  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

 
  Läs mer...  
 


 
  Laget som vaknat till nytt liv efter tränarbytet.  
  av Haldo Jonsson | 13 Aug 2026 - 20:40  
 

Nye tränaren Kim Bergstrand verkar ha fått stil på laget genom två segar mot Helsingborg och Örebro och en oavgjord mot Brage. De har stigit från en näst sista plats till en åttondeplats i formtabellen. ÖFK får vänta sig en tuff match.

 
  Läs mer...  
 


 
  Två ÖFK- försvarare i veckans lag i Superettan  
  av Haldo Jonsson | 12 Aug 2026 - 16:05  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Inte bara bra - helgen var fantastisk  
  av Agne Svärd | 10 Aug 2026 - 17:48  
 

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
29 Apr 2024 - 18:43 Sex spelare runt 20 år på plan samtidigt - Kan det gå bra ?
29 Apr 2024 - 14:40 Aly Keita matchens bästa spelare Helsingborg - ÖFK
28 Apr 2024 - 20:15 Helsingborg tränare Saarenpää
28 Apr 2024 - 16:35 Matchreferat Godkänt med en poäng i jämn match
28 Apr 2024 - 15:50 Matchens prestation
28 Apr 2024 - 15:18 Matchens överraskning
28 Apr 2024 - 15:16 Skön poäng
28 Apr 2024 - 12:04 Startelvan
28 Apr 2024 - 09:50 Helsingborgs tränare Klebér Saarenpää
27 Apr 2024 - 21:13 Följ Helsingborgs IF - ÖFK via fotbollz.se
27 Apr 2024 - 17:52 Snabba beslut - Mittfältaren Albin Winbo klar för ÖFK
27 Apr 2024 - 11:44 Rapport från träningen - Modet och viljan hos spelarna fanns
26 Apr 2024 - 22:18 Hall of fame - namn och bilder
25 Apr 2024 - 14:58 Helt klart är att ÖFK är bättre än vad tabelläget visar.
24 Apr 2024 - 17:02 Extra attraktion mot Helsingborg- Vi får se två av Superetta
23 Apr 2024 - 23:28 Träningstider ÖFK denna vecka
23 Apr 2024 - 10:14 ÖFK- ett inte alls oävet bortalag
22 Apr 2024 - 18:47 ÖFK - Örgryte - matchens bästa spelare enligt Sofascore
22 Apr 2024 - 13:38 Han kom, han sågs och han blev Trissvinnare - Arquimidec 'Qu
22 Apr 2024 - 13:29 Hur ska ÖFK kunna skapa ett bättre tryck framåt?
 
 
 
Herrar
av: Grin-Olle | 28 Jul 2026 - 07:54
NLIF gråter ut i media:https://www.