meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -25
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

DEBACLET I FALKENBERG SKA NU VÄNDAS TILL TRIUMFEN PÅ JKA
av Martin Nylander
Publicerad 3 Okt 2025 - 22:31 

Efter ÖFK debacle i Falkenberg förutsätter jag nu att ledning och spelare rannsakat sig själva och är beredda på att visa rätt inställning till sig själva, laget, klubben och supportrarna/publiken. På lördag väntar match hemma mot Västerås SK, ett lag som krigar om en av de två direktplatserna till allsvenskan.

Falkenbergs FF vs ÖFK 4-0. Som supporter kände jag initialt en djup besvikelse som senare byttes till frustration och ilska. Efter två bra prestationer och vinster lovade fortsättningen mer. Men istället åker ÖFK till Falkenberg och ställer ut skorna, utan dobbar (!), på planen. Man ger sig inte en chans att vinna. Den bild som etsats sig fast i mitt minne är det helt obefintliga försvarsspelet av Ali Suljic vid 4-0 målet, det är vår lagkapten som inte ens anstränger sig att förhindra mål. Jag som supporter är förbannad helt enkelt.

Som om inte Falkenbergdebaclet var nog vann Utsiktens BK mot IK Brage med 2-1 och åter krympte avståndet i tabellen till 2 poäng.

På lördag väntar hemmamatch mot Västerås SK (VSK), ett lag som krigar om en av de två direktplatserna till allsvenskan. Nu krävs en mycket stark insats av ÖFK om det ska bli poäng, det krävs energi, energi, energi och ett jä.. an...

VSK är ett lag som byggts under lång tid och där man slussat in akademispelare i truppen, spelare som dessutom gjort positiva avtryck. Laget leds av journalisten Kalle Karlsson och han har nu fått forma laget och spelet under snart tre år. Trots degraderingen från allsvenskan ifjol fick Karlsson vara kvar. När man tittar på VSK matcher får man intrycket att detta är ett osedvanligt samspelt lag, känns som att spelarna skulle hitta varandra med förbundna ögon. Man spelar enligt en 3-5-2 eller 3-4-3 formation. Uppspelen sker med fördel längs kanterna och därifrån inspel centralt eller snett inåt bakåt mot mötande spelare. Jag skulle säga att VSK högersida är deras vassaste med snabbhet och teknik. VSK kommer vilja spela snabbt och rakt och gärna på ett tillslag. Man kommer ta många löpningar på djupet. Här gäller det för ÖFK att vara med för omställningarna kommer att gå snabbt. Finns det några svagheter då? I allsvenskan ifjol tryckte motståndarlagen på det faktum att VSK envist höll sig till en tre backlinje och att man där blottade sina kanter, något som motståndarna inte var sena att nyttja. Framåt behöver ÖFK hålla koll 2,01m långe Mikkel Ladefogde.

Nu förutsätter jag att ÖFK ledning och spelare rannsakat sig efter debaclet i Falkenberg. Att man nu kommer visa att man vill vinna matcher, att man vill och kan kämpa för sig själva, för laget, för klubben och för supportrarna/publiken.

 
 
4 Kommentarer:
Gäst: Skruvdobb skrev | 30 Sep 2025 - 19:00
– Det är vissa som inte har skruvdobbar på skorna som gör att de halkar på planen och kommer in sent i situationer. Jag hade ingen aning om att vissa spelare inte har skruvdobbar, det trodde jag var en självklarhet, jag blev förvånad, säger ÖFK:s tränare Kiarash Livani
0
Gäst: Alrik8 skrev | 30 Sep 2025 - 17:59
Finans det bevis att öfk inte hade skruvdobbar? Eller är det ren lögn ?
0
Gäst: Alrik8 skrev | 30 Sep 2025 - 15:09
Jag tror på ÖFK.
Det blir vinst eller åtminstone poäng på lördag.
Västerås spelar som ÖFK borde göra. Jag håller med om att de spelar effektivt. Inte bara komma fram mest i mitten som ÖFK ofta gör fast det har blivit bättre.
1
Gäst: Ingvar skrev | 30 Sep 2025 - 11:21
Ali Suljic ja!? Passar bäst in på tisdagarnas gåfotbollsträning.De flesta motståndarmål och målchanser kommer ju från den position som Suljic ska bevaka.
4
 
Sök på fotbollz.se
   
  Går vi glada eller lessna från derbyt i kväll - kort inblick i träningen  
  av Haldo Jonsson | Idag - 14:48  
 

Arkivbild

 
  Läs mer...  
 


 
  Sagt före derbyt i kväll  
  av Haldo Jonsson | Idag - 10:02  
 

Målvakten i GIF Sundsvall Jonas Olsson varför det gått dåligt för laget en tid

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK står rustat för att vara med i toppstriden  
  av Agne Svärd | Igår - 20:28  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Följ ÖFK - GIF Sundsvall via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | Igår - 11:31  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
28 Sep 2023 - 11:06 ÖFK - Brage 2-0 (1-0) Bilder från matchen
27 Sep 2023 - 23:05 Matchreferat Efterlängtad seger efter två frisparksmål
27 Sep 2023 - 23:05 Oj, så viktigt!
27 Sep 2023 - 22:27 Matchens prestation
27 Sep 2023 - 21:58 Matchens överraskning
27 Sep 2023 - 18:13 Startelvan
27 Sep 2023 - 18:04 Dagens match försenad
27 Sep 2023 - 17:02 Mittbacken Pontus Rödin i Brage
27 Sep 2023 - 13:24 Brages tränare Klebér Saarenpää uttalar sig inför matchen mo
26 Sep 2023 - 13:29 Följ ÖFK - Brage via fotbollz.se
25 Sep 2023 - 20:31 Kom igen nu ÖFK - Ni möter ett extremt dåligt bortalag.
25 Sep 2023 - 19:58 ÖFK kan bättre
25 Sep 2023 - 13:53 Korta nyheter om Patrick Kpozo
24 Sep 2023 - 17:51 Andra trissvinsten i följd för Calvin Kabuye - senast mot Sk
24 Sep 2023 - 11:26 Förbättring behövs på många områden
23 Sep 2023 - 18:55 Matchreferat ÖFK kunde inte klara av Skövdes effektivitet - stor förlust
23 Sep 2023 - 18:54 Matchens överraskning
23 Sep 2023 - 18:54 Matchens prestation
23 Sep 2023 - 16:37 Ja, snälla nån
23 Sep 2023 - 14:12 Startelvan
 
 
 
Herrar
av: Grin-Olle | 28 Jul 2026 - 07:54
NLIF gråter ut i media:https://www.