meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -25
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

RAPPORT FRÅN TRÄNINGEN
av Haldo Jonsson
Publicerad 4 Maj 2025 - 10:45 Uppdaterad 4 Maj 2025 - 10:46

Det är nästan aldrig jag sett att spelarna har varit solodariska med en tränare som nu

Foto: Micke Olofsson

Det har som vanligt sett bra ut på träningarna denna vecka. Även den kalla vinden har varit verksam, men det är inget som spelarna verkar bry sig om. Det är lika hög fart.

Träningen har bestått mest av finslipning inför Brage på måndag.

Tränaren Livani Kiarash mål är att ÖFK ska bli bättre efter varje träningspass och spelarna ställer helhjärtat upp på det.

Det är sällan jag sett att spelarna har varit solodariska med en tränare som nu. De tror på hans sätt att träna och hur han vill forma laget. Det gör att Kiarash vid matcher kan krama ut all den kraft som spelarna har.

Kiarash påpekar hela tiden att jobba, jobba och att orka och höja nivån på träningarna. Spelarna blir rejält trötta under passet Ändå vill han Kiarash att de ska jobba ännu hårdare för att de ska bli ännu bättre. Spelarnas ork betyder mycket för Kiarash.

Det gäller att anpassa träning och matcher till rätt nivå.

Spelarna måste ibland få vila för att tillgodora sig träningen och för att vara vara pigga och spelsugna både fyskt och psykiskt till matherna. Det är ju på matcherna de gäller. Det är då de ska orka. Det är inte alla tränare som kan den anpassningen. Inget talar för att Kiarash inte har den förmågan. Matchen mot Örgryte talar för att kan kan det. Då var det full fart från början till slut.

Man ser att självförtroendet hos spelarna har växt under våren. De tar många och bra avslut på träningarna och försöker verkligen göra mål på varje avslut. Det såg vi inte så mycket av i fjol.

Det är ju målskyttet som tidigare ofta har brustit, så vikten av att träna avslut är mycket betydelsefull. Likaså är det viktigt att slipa på sista passningen till målskytt.

Skadenivån är ungefär densamma som den varit förut.

Den som varit skadad längst har varit Gustav Odenlind. Har han en besvärlig ljumskskada med ärrbildning som tar tid att läka. Tråkigt för honom och för oss som tror på honom.

En ljumskskada har även Yannick Adjoumani. Han är en frejdig spelare och en riktig publikfavorit som vi gärna ser på plan.

Lika tråkigt är det, att lånet från Djurgården Gideon Granström knappt har kunnat visa upp sig. Anledningen är en fotskada. Jag tror han kan bli en behövlig och stark injektion på mittfältet.

Några större variationer av startelvan jämfört i matchen mot Örgryte blir det nog inte.

ÖFK backa inte. Backa bara när ni tar sats för att öka farten.

Nu visar vi klassen för dalmasarna! ÖFK ger sig aldrig!

 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Durre skrev | 5 Maj 2025 - 22:05
Intressant att skidåkares tränare har mer info ang träning än fotbollstränare
0
Gäst: Olov skrev | 4 Maj 2025 - 13:30
Det går tyvärr inte att stegra den fysiska belastningen för snabbt, kroppen hinner inte med. Se och lär av skidåkarna och friidrottarna, deras tränare har betydligt större insikt i hur kroppen fungerar än man har inom fotboll eller andra lagsporter för den delen.

Flera har nu problem med ljumskar som är en typisk överbelastningsskada, det blir inte bättre av att man saknar en fast fysio. Med tanke på hur hur hårt Adjoumani har jobbar ända sedan han kom hit så är det tveksamt till att han skull behöva öka sin träningsdos lika mycket som alla andra. Han var förmodligen på samma nivå då som de andra är nu. Så lite mer individuell anpassning sitter nog inte fel, men för att lyckas med det så bör man kanske ha en dedikerad fystränare som har benkoll på alla spelare och de pengarna finns väl inte.

Jag tror alltså att vi behöver en fysioterapeut och en fystränare som tillsammans kan ta han om killarna.så de bygger upp sig och håller hela säsongen. Som det är nu så bör vi få ett lyft efter sommaruppehållet ((för de som klarar sig dit).
2
 
Sök på fotbollz.se
   
  Ofta jämna matcher nellan ÖFK och Öster  
  av Haldo Jonsson | Idag - 20:15  
 

I tisdags vann Öster hemma klart mot Varberg med 3-0.

Nu har de ny match mot ÖFK på lördag. Då har Öster inte hemmamatch och en lång resa i benen. Dessutom spelade de en match i i måndags så träningsperioden blir något kortare för dem än för ÖFK. Ska vi sedan tillägga att Öster inte är något bra bortalag, så borde chanserna för ÖFK vara ganska goda.

 
  Läs mer...  
 


 
  Visst ska vi vara stolta över vårt ÖFK  
  av Haldo Jonsson | Idag - 13:03  
 

Dennis Widgren gör 2-1 på frispark mot Falkenberg den 9 maj i år. Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  mittbacken Abodi Qasem snart aktuell för allsvensk klubb?  
  av Haldo Jonsson | Igår - 22:19  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Stängd träning torsdag och fredag  
  av Haldo Jonsson | Igår - 10:50  
   
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
19 Jul 2026 - 15:42 Simon Marklund - högsta poängen mot Landskrona
19 Jul 2026 - 11:08 Publikstödet måste rimligtvis återkomma. Publikunderlag finn
18 Jul 2026 - 22:00 Matchreferat ÖFK - Landskrona BoIS 2-0 (1-0)
18 Jul 2026 - 21:08 Matchens prestation
18 Jul 2026 - 17:38 Matchens överraskning
18 Jul 2026 - 16:54 Stabil laginsats
18 Jul 2026 - 13:33 Startelvan i eftermiddag mot Landskrona
17 Jul 2026 - 21:30 Sagt före matchen
17 Jul 2026 - 21:00 Följ ÖFK - Landskrona via fotbollz.se
16 Jul 2026 - 14:12 målvaktsproblem i ÖFK - Kort rapport från träningen -
15 Jul 2026 - 20:42 Landskrona har inte förlorat en match sedan den 18 maj, men
14 Jul 2026 - 10:46 Sammanfattning av vårsäsongen
13 Jul 2026 - 14:57 Träningstider ÖFK denna vecka:
11 Jul 2026 - 14:44 Matchreferat Örebro SK vände och vann
11 Jul 2026 - 13:37 Startelvan mot Örebro
10 Jul 2026 - 21:53 Träningsmatch mot Örebro SK
10 Jul 2026 - 11:08 GIF Sundsvall mister sin storsponsor som går till ÖFK?
9 Jul 2026 - 15:46 Abodi Qasem till norsk elitklubb?
8 Jul 2026 - 21:32 Träningsmatch i höst mot norska elitlaget Rosenborgs BK
6 Jul 2026 - 22:09 Träningsmatch innan seriestarten
 
 
 
Herrar
av: Grin-Olle | 28 Jul 2026 - 07:54
NLIF gråter ut i media:https://www.