meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -25
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

ÖFK STÅR RUSTAT FÖR ATT VARA MED I TOPPSTRIDEN
av Agne Svärd
Publicerad Igår - 20:28 

Det är sällan jag blir så glad som i lördags när ÖFK besegrade Öster med 1-0.

Det är möjligt att jag är synnerligen lättroad ... men prestationen var utmärkt från start till mål, det är inte ofta under de senaste åren som ÖFK varit bra i 90 minuter. Och Emil Özkans segermål på stopptid var frukten av det jobbet.

Min fotbollshjärna gillade helt enkelt vad den uppfattade den här eftermiddagen., så här vill jag se ÖFK spela. Öster hade inte en chans även om man var nära att gneta till sig en poäng.

Tack för årets bästa insats!

***

Jag har vid några tillfällen den här sommaren försökt berätta vad som är ÖFK:s styrka; det oerhört arbetsvilliga, rörliga, kreativa och passningssäkra centrala mittfältet (Begic, Edwards, Özkan och Marklund) som driver spelet och dessutom producerar massor med mål och poäng stöttat bakifrån med en stabil trebackslinje, även där med fina passningsfötter samt löpstarka och arbetsvilliga kantspelare. (Adjoumani & Miljanovic).Tillsammans har det här räckt långt för att dominera fotbollsmatcher, inte minst i hemmaborgen. Vid vinst i fredagskvällens derby mot Gif Sundsvall är ÖFK efter 18 spelade omgångar Superettans bästa hemmalag (20 poäng på nio hemmamatcher)!

***

Det har också funnits svagheter att belysa;

# Målvaktsspelet har bitvis varit, om inte svagt så i alla fall osäkert. Melker Uppenberg har inte gett mig känslan att vara en matchvinnare. Stoppa bollar kan han men spelet med fötterna är för dåligt, när insparkar hamnar på läktaren flera gånger i rad får jag ont i magen. Lägg därtill att utrusningarna alltför ofta varit illa avvägda.

# Inspelen från kanterna har genomgående varit utan adress. Visst, Miljanovic och Adjoumani toppar (tillsammans med Marklund) assistligan men hur många chanser har dom inte haft? Här pratar vi om tonvis där lovande anfallsförsök placerats på sophögen!

# Forwardsinsatserna, oavsett vem som haft spetsrollen, har varit direkt undermåliga.

***

Men, och här måste jag ge sportchefen Stefan Lundin (som jag vid flera tillfällen genom åren kritiserat för att ha skjutit bom med många av sina rekryteringar) beröm. Målvakten Rasmus Forsell och forwarden Jabir Abdihakim Ali är i mina ögon klockrena investeringar för att ge ÖFK chansen att konkurrera om en allsvensk plats.

Forsells målvaktsspel gav ny stadga åt försvarsspelet redan i första framträdandet (även om han var relativt sysslolös i lördags), det lyste klass om insatsen och Jabir Ali kommer med sin tyngd att sysselsätta en hel backlinje när han har dagen. Och trots att han redan hunnit fumla bort en handfull hundraprocentiga målchanser är jag övertygad om att han kommer att snubbla in tillräckligt många bollar för att vi ska bli nöjda när vi gör bokslut i höst!

***

Som jag ser det har ÖFK i dag ett ytterst välkomponerat lag som måste ha alla möjligheter att haka på i striden om de allra finaste placeringarna. Hösten blir spännande!

***

En given del i att säsongen så här långt har varit framgångsrik är en klok matchning av tränaren Nemanja Miljanovic. Han såg tidigt vad som fungerade och har sedan varit ytterst konsekvent samtidigt som han haft turen att se truppen klara sig från skador och avstängningar i någon större omfattning. Och så länge poängen trillar in i strid ström kan ingen klandra ÖFK-tränaren, det är bara att köra vidare på samma spår!

Visst, det finns en risk att en del av spelargruppen blir omatchad men det är en risk man måste ta för att nå ett bra slutresultat!

***

Vid fredagskvällens avspark på Jämtkraft arena är det topp och botten som ställs mot varandra. Samtidigt som ÖFK-tåget rusar fram, till synes i full harmoni, i tätstriden ligger Sundsvall dyngsist efter en säsong med bara trassel där motgång på motgång staplats på hög..

I en enskild drabbning behöver det inte betyda ett smack.

Men vad jag sett av ÖFK på hemmaplan den här sommaren har jag stor tilltro på en bra prestation även den här gången. Det är bara att stampa plattan i mattan redan från start!

 
 
3 Kommentarer:
Gäst: Tapas skrev | Idag - 09:46
Jabir räddade oss kvar ifjol, och han har verkligen bevisat på pappret att han är en målgörare av rang i denna serie. Visst kan han se stapplig ut men alla försvarare erkänner att han är väldigt svår att spela mot och drar på sig mycket bevakning, vilket gör ytorna större för övriga. Att han har missat många målchanser är ju ett tecken i sig, våra övriga forwards har ju inte ens sprungit sig till de målchanserna.

1
Gäst: Tomas Noterius skrev | Igår - 22:31
Bra där Agne. Som vanligt. Helt enig med dig.
7
Gäst: Oense skrev | Igår - 21:56
Många bra tankar, däremot delar jag inte din syn på varken Uppenberg eller Jabir, Uppenberg har gjort riktigt bra matcher, Jabir har inte levererat alls,
Jabir verkar leva på nån konstig hybris, han gjorde en del bra saker i sista matchen, men nån målspruta har han inte visat att han är, skulle gärna sett någon Anna. Som ÖFKs forward rekrytering
2
 
Sök på fotbollz.se
   
  Sagt före derbyt i kväll  
  av Haldo Jonsson | Idag - 10:02  
 

Målvakten i GIF Sundsvall Jonas Olsson varför det gått dåligt för laget en tid

 
  Läs mer...  
 


 
  Följ ÖFK - GIF Sundsvall via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | Igår - 11:31  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

 
  Läs mer...  
 


 
  Mot publikrekord för i år?  
  av Haldo Jonsson | Igår - 11:15  
   
  Läs mer...  
 


 
  Vi får gå så långt tillbaka som till den 10 juni då GIF Sundsvall tog någon poäng i Superettan.  
  av Haldo Jonsson | 5 Aug 2026 - 21:28  
 

Kommer GIF Sundsvall att spela grisfotboll?

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
27 Jul 2026 - 21:16 Mario Palomino Delgado trissvinnare mot Norrby
27 Jul 2026 - 11:15 Träningstider vecka 31
26 Jul 2026 - 22:40 Matchreferat Norrby - ÖFK 2-2 (1-0)
26 Jul 2026 - 22:27 Matchens överraskning
26 Jul 2026 - 20:47 Väldigt blandade intryck
26 Jul 2026 - 19:34 Matchens prestation
26 Jul 2026 - 15:41 Startelvan i eftermiddag
26 Jul 2026 - 15:06 Oemotståndliga Regina Reif - Nu i Luxemburg
25 Jul 2026 - 21:05 Kort rapport från träningen - krävande bortamatcher
24 Jul 2026 - 13:25 Följ Norrby IF - ÖFK genom fotbollz.se
23 Jul 2026 - 15:16 Nu har Norrby börjat vinna
22 Jul 2026 - 21:12 Guldklimpen Simon Marklund tvåa i kampen om bästa spelare i
22 Jul 2026 - 12:01 Nu är övergången officiell - målvakten Rasmus Forsell klar f
20 Jul 2026 - 15:01 Nygammal målvakt till ÖFK?
20 Jul 2026 - 14:54 Träningstide vecka 30
20 Jul 2026 - 14:39 Melker Uppenberg - Trissvinnare mot Landskrona
20 Jul 2026 - 09:19 Tillbakablick med bilder från ÖFK - Landskrona 2-0
19 Jul 2026 - 19:52 Domarna blundar
19 Jul 2026 - 15:42 Simon Marklund - högsta poängen mot Landskrona
19 Jul 2026 - 11:08 Publikstödet måste rimligtvis återkomma. Publikunderlag finn
 
 
 
Herrar
av: Grin-Olle | 28 Jul 2026 - 07:54
NLIF gråter ut i media:https://www.