meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -25
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

EN POÄNG I ALLA FALL
av Per Lagerbäck
Publicerad 16 Aug 2026 - 15:09 

En match med blandade insatser av de flesta ÖFK:are, men Edwards riktigt bra.

Dagens Värnamo var nog det mest välorganiserade motståndaren hittills defensivt, särskilt under första halvlek. Uppenbart lät de ÖFK hålla bollen mycket och säkrade då bakåt istället. ÖFK gör ingen dålig match, men alltför många missar och tveksamheter gjorde att spelövertaget inte kunde omsättas i rejäla målchanser, och än mindre då mål. Dessutom skedde en del misstag defensivt varav ett gav ett mål i baken.

Jag saknade väldigt länge försök att ta sig snabbare mot mål, vilket är nödvändigt mot ett sådant motstånd. Håller fullständigt med kommentatorn som gång på gång efterlyste inlägg från ÖFK. Det fanns mängder av möjligheter, men det hände bara ett fåtal gånger att bollen skickades in i straffområdet.

Plötsligt i 70e minuten hände dock något och då började ÖFK att betydligt snabbare ta sig mot mål. Man skapade då också flera målchanser och ett ledde till ett väldigt snyggt mål, där matchens lirare Edwards skickade bollen med kraft rakt mot Delgado, som gjorde det han byttes in för, nämligen mål.

Det som var tydligt gällande alla spelare förutom Edwards (och Forsell som sällan utsattes för risken att göra fel) var att misstag och bra insatser blandades nästan hela tiden. Och precis som spelare Miljanovic sade efter matchen så gäller det att skärpa spelet sista tredjedelan av planen i kommande matcher.

Forsell 3 – Hade inte mycket att göra.

Ayanwu 3 – Hans kanske ojämnaste match hittills. Många väldigt bra saker, men även en del riktigt dåliga.

Qasem 3 – Återigen riktigt roligt att se honom ta för sig framåt. Vill som tidigare sagt se mer av det. Ok även bakåt.

Vidgren 4 – Stabilast i försvaret idag.

Azzi 3 – Gör också mycket bra, särskilt framåt, men ställde till det ett par gånger också.

Miljanovic 3 – var ett tag riktigt irriterad på alla vändningar tillbaka, särskilt som han då emellanåt visar tydlig styrka i inläggen när han faktiskt tar dom.

Özkan 2 – Tyckte det inte hände mycket runt honom idag.

Edwards 5 – Riktigt jäkla bra. Tänk om fler kunde tänka lika mycket utanför boxen som han. Och det lyckas nio gånger av tio.

Marklund 3 – Gör en del bra saker, visst, men är idag lite för passiv.

Begic 3 – Syntes inte särskilt mycket idag.

Ali 3 – Inte något spel idg som passade honom. Rätt att byta ut honom.

Delgado 4 – Han får fyran för att han åter var på rätt ställe och då hanterade bollen perfekt.

Molls Donald 2 – Hann inte komma in i spelet på den korta tid han var inne.

Visst är jag lite missnöjd med denna match, då det samtidigt var tydligt att ÖFK skulle kunna göra en bättre match. Jag är dock fortsatt i grunden klart positiv till läget, och chansen till en andraplats är definitivt levande. Ska bli otroligt spännande att fortsätta att följa laget i hö

 
 
3 Kommentarer:
Gäst: Stoffe skrev | 16 Aug 2026 - 23:09
Bra analys Lagerbäck. Tycker dock att det skjuts för lite långskott. Enbart ett i vardera halvlek såg jag?så skjut mer. tVkommentatorn efterlyste som du sa fler inlägg till ÖFK spelare som stod klara att ta emot inlägg i straffområdet istället prioriterades ett ensidigt kvadratenspel ute vid hörnen som ofta mynnade ut i ingenting trots att chansen till inlägg fanns hela tiden.
6
Gäst: Xpert skrev | 16 Aug 2026 - 21:46
Och ändå gjort flest assist i laget?
7
Gäst: Ante skrev | 16 Aug 2026 - 18:28
Är det bara jag ? Som hela tiden ser yttermittfältarna som vår största svaghet.Azzis kanske skall ha en chans till..första gången för honom men Miljanovic 🥴Han är bara inte tillräckligt bra för superettan .
3
 
Sök på fotbollz.se
   
  Simon Marklund Trissvinnare mot IFK Värnamo  
  av Haldo Jonsson | Idag - 11:15  
 

Bild: Simon Marklund. Foto Thord-Eric Nilsson

Den sammanlagda Trissen leder Simon Marklund.

Hos Andreas Tipset leder Håkan Tvåa är Hanna Runsten Wedén

 
  Läs mer...  
 


 
  Dennis Widgren i veckans lag i Superettan  
  av Haldo Jonsson | Igår - 18:38  
 

Dennis Widgren. Foto Micke Olofsson

ÖFK förkrossande överlägsna i spelarbetyg och statistik. Nemanja: - Vi borde ha vunnit. Fotbollz.se: Det borde ha varit flera lyft av bollar i boxen.

 
  Läs mer...  
 


 
  Träningstider ÖFK denna vecka  
  av Haldo Jonsson | Igår - 13:39  
   
  Läs mer...  
 


 
  IFK Värnamo - sagt efter matchen  
  av Haldo Jonsson | 16 Aug 2026 - 17:16  
 

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
13 Maj 2026 - 21:40 Matchens prestation
13 Maj 2026 - 21:21 Matchens överraskning
13 Maj 2026 - 17:36 Startelvan i kväll mot Brage
12 Maj 2026 - 21:56 Sagt inför matchen IK Brage - ÖFK
12 Maj 2026 - 16:51 Ken Sema uttagen i VM truppen
11 Maj 2026 - 18:33 Följ Brage - ÖFK via fotbollz.se
11 Maj 2026 - 11:29 Brage har tre tongivande spelare från ÖFK
10 Maj 2026 - 21:09 Ännu en oerfaren Superettandomare dömer ÖFK mot Brage
10 Maj 2026 - 20:26 Bilder ÖFK - Falkenberg 2-2
10 Maj 2026 - 17:10 Dennis Widgren Trissvinnare mot Falkenberg
10 Maj 2026 - 15:50 Simon Marklund matchens lirare mot Falkenberg
9 Maj 2026 - 21:45 Sagt efter matchen
9 Maj 2026 - 17:58 Matchreferat ÖFK - Falkenbergs FF 2-2 (0-0)
9 Maj 2026 - 17:47 Matchens prestation
9 Maj 2026 - 15:36 Matchens överraskning
9 Maj 2026 - 15:34 Tre poäng hade varit härligare
9 Maj 2026 - 11:32 Startelvan mot Falkenbergs FF på lördag
8 Maj 2026 - 20:45 Det finns anledning att känna en viss optimism
8 Maj 2026 - 20:36 Kort rapport från träningen
8 Maj 2026 - 18:30 Sagt inför matchen mot Falkenberg
 
 
 
Herrar
av: Grin-Olle | 28 Jul 2026 - 07:54
NLIF gråter ut i media:https://www.