meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -25
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

DEN SOM VILL KAN TA LÄRDOM AV PROFESSOR TORBJÖRN STOCKFELT
av Haldo Jonsson
Publicerad 8 Apr 2025 - 11:09 Uppdaterad 8 Apr 2025 - 22:24

Torbjörn Stockfelt. En av USA:s mest ansedda idrottspsykologer. Foto: Privat

Fotbollz.se presenterar för andra gången den amerikanske universitetsprofessorn nyligen avlidne Torbjörn Stockfelt. Han har varit en av de allra bästa och mest respekterade idrottspsykologerna i U.S.A. Han har anlitats av många elitlag i Amerika, men gjorde även någon tur till Sverige för att hjälpa elitklubbar här. Jag har nedtecknat vissa delar av hans budskap.

Här är budskapet:

UTVALDA DELAR AV IDROTTSPSYKOLOGEN OCH USA-PROFESSORN TORBJÖRN STOCKFELDTS TANKEGÅNGAR OM FOTBOLL

-"VAR I NUET. Tänk inte under matchen på att vinna matchen. Då tänker du när matchen är slut. Tänk istället på att du ska vara bättre än din motståndare i varje kamp om bollen, i varje löpning, i varje nickduell, i varje duell. Då vinner ni matchen.

Det är viktigt att man har en känsla av stolthet att tillhöra en bra klubb, ett bra fotbollsgäng med ett fint kamratskap. Kom ihåg att vara stolt är inte samma sak som att vara stöddig. Är man stolt är man också ödmjuk. Bearbeta ditt självförtroende! Det är inget som man får gratis. Tro på Dig själv.

Kamratskap inom laget är viktigt. Dra nytta av detta genom att växa som människa och som spelare.

Skäll inte på varandra! Skall Du skälla på någon måste Du vara mycket duktig på det och det är det endast ett fåtal människor som är. Får Du skäll blir Du räddhågad och det begränsar Dina anlag. Du vågar inte.

Uppmuntra istället. Ingen gör något medvetet dåligt. VÅGA göra något. VÅGA misslyckas. Nästa gång lyckas det. Prata med varandra under matchen. Stötta. Dirigera. Det gör inget om Du misslyckas. Kom bara igen. Ansträng Dig inte maximalt under hela matchen. Ingen klarar av att gå på max i 90 minuter. Försöker Du det når Du bara upp till 70 % kapacitet. Du blir loj.

Ansträng Dig inte maximalt under hela matchen. Ingen klarar av att gå på max i 90 minuter. Försöker Du det når Du bara upp till 70 % kapacitet. Du blir utumpad. Ansträng Dig istället till 150% när det ankommer på dig att göra något ingripande under matchen. En rusch, dribbling, förflyttning utan boll etc. Under övrig tid: Slappna av, känn fötterna och gunga på dem och rör på tårna, rör på tungan. Ofta blir tungan spänd om man blir lättare törstig.

Fotboll är konstnärligt, ett gröna fältets schack. Försök att göra något bra under matchen. Överträffa Dig själv, våga. Då uppskattar Du Dig själv och publiken uppskattar Dig och laget.

HA ROLIGT. Var positiv. Krångla inte till det. Det gäller att på enklast möjliga sätt få bollen över mållinjen

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Roy från FC Rovers skrev | 9 Apr 2025 - 16:55
Torbjörn Stockfelt med rötterna i Lit so,m många andra storheter. Jag tror att Sven ”Plex” Pettersson till och med växte upp i en av familjen Stockfelts fastigheter i Lit. Andra storheter från Lit.
2
 
Sök på fotbollz.se
   
  Sagt efter matchen -  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:12  
   
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK - Öster 1-0 (0-0)  
  av Hasse Thor  | Igår - 18:38  
 

Många gånger har Östersunds Fotbollklubb kritiserats för att inte hålla “loppet” ut. Hemma mot Östers IF på lördagseftermiddagen tog man dock tre för fortsatt tätkänning värdefulla poäng via 1-0 i den 94:e minuten. Dessutom hur rättvist som helst.

Emil Özkan gör mål och blir matcvinnare. Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs matchreferat  
 


 
  Matchens prestation  
  av Haldo Jonsson | Igår - 18:33  
 


Trissvinnaren Sunday Anyanwu. Foto. Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Vilken härlig avslutning!!  
  av Per Lagerbäck | Igår - 15:35  
 

Inte ofta som ett avgörande mål på övertid varit såå välförtjänt!!

Tränaen Nemanja Miljanovic ser spänd och nöjd ut.Foto Thord-Etc Nilsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
8 Apr 2026 - 17:45 Curtis Edwards vann Trissen mot Varberg
6 Apr 2026 - 22:36 Stabilt som i cupen och en oväntad matchhjälte
6 Apr 2026 - 18:54 Matchreferat ÖFK imponerade i debuten - bra andra halvlek avgjorde
6 Apr 2026 - 17:36 Matchens överraskning
6 Apr 2026 - 17:25 Matchens prestation
6 Apr 2026 - 17:05 Härliga tre poäng
6 Apr 2026 - 14:00 Startelvan i bortamatchen mot Varberg
5 Apr 2026 - 17:43 Senaste nytt Varberg - ÖFK
4 Apr 2026 - 21:57 Vi får räkna med cyniskt spel mot Varberg
4 Apr 2026 - 21:55 Följ Varbrgs BoiS -ÖFK via fotbollz.ze
3 Apr 2026 - 16:41 Det blir spel på Påskbergsvallen mot Varberg
1 Apr 2026 - 10:03 I dag gläds vi såå mycket med Graham Potter Viktor Gyökeres
31 Mar 2026 - 11:15 Mittfältaren Arvid Holgén lånas ut till IFK Östersund
30 Mar 2026 - 22:35 Detta år en mycket viktig del under vårträningen och ÖFK har
29 Mar 2026 - 17:13 Matchreferat IFK Östersund - ÖFK 2-2 (1-0) träningsmatch
29 Mar 2026 - 13:22 Om William Tønning och Kalipha Jawla
28 Mar 2026 - 20:13 Matchreferat ÖFK höjde sig i andra halvlek men målen uteblev
28 Mar 2026 - 20:12 Startelvan i eftermiddag
28 Mar 2026 - 17:25 Ranheim IL - ÖFK 0-0 i halvtid
27 Mar 2026 - 19:42 Kort rapport från träningen
 
 
 
Herrar
av: Grin-Olle | 28 Jul 2026 - 07:54
NLIF gråter ut i media:https://www.