meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

TRÅKIGT AVSLUT
av Per Lagerbäck
Publicerad 8 Nov 2025 - 16:52 Uppdaterad 8 Nov 2025 - 21:26

Det här var väl en match vi skulle ha sluppit.

.Tråkigt avslut blev det även för Trelleborgs FF som åkte ur Superettan. Före detta ÖFK-spelaren Felix Hörberg är otröstlig i målvakten Hannes Sveijers armar.

Detta kommer nog att bli min kortaste krönika hittills, då jag bl a skjuter upp spelarbetygen. Detta då de hamnar väldigt lågt, och det blir knappast upplyftande för någon. Jag återkommer med dem inom ett par dagar, om jag inte ändrar mig.

ÖFK stod inte alls att känna igen från de senaste tre matcherna. Återigen en massa spel i trånga lägen nära det egna målet, från såväl målvakt som försvarare och mittfältare. Dessutom uppenbart dålig kommunikation och bristande vilja i många situationer. Detta samtidigt som Sandviken visade upp motsatsen. Ingen spelare gjorde en homogent bra match, och några var direkt dåliga. Laginstasen under kritik.

Möjligen kan vi försvara spelarna med att den uppryckning som gjorts, flera frånvarande spelare och det räddade kontrakten inte gav den glöd som behövdes i just denna match. Det absolut mest positiva att ta med sig var att supportrarna hördes i stort sett hela matchen, vilket var riktigt imponerande. Och lovande inför nästa säsong. Låt oss göra den roligare både på och vid sidan av planen. En uppryckning skedde också av spelarna de sista 20 minuterna och åtminstone ett tröstmål hade man då varit värda.

Nu gäller det nog för oss alla att släppa denna match, och komma ihåg hur tacksamma vi ska vara för de tre matcherna dessförinnan, och de första omgångarna i våras. Dessa båda perioder ger oss elitfotboll även 2026, och även om denna match skulle kunna skapa en hel del frågetecken så lämnar jag det därhän. Jag hoppas istället att ledningen kan locka Fredheim att fortsätta, liksom ett antal spelare som är viktiga att bära föreningen vidare. Jag kommer redan imorron att vara betydligt mer hoppfull än vad jag för tillfället känner mig.

 
 
3 Kommentarer:
Gäst: Hoppfull skrev | 10 Nov 2025 - 16:22
@Tord A

På vilket sätt menar du det är nonchalant/oproffisionellt mot de som var i Sandviken? Är du verkligen så naiv att du tror de inte bryr sig? Var du där? Eller vill du bara gn'äla och ta ton för att det ska låta?

Brendon var den i ÖFK som fick högst poäng i sofascore, Ghanoum var en av de bästa i ÖFK.





0
Gäst: Kunnig skrev | 9 Nov 2025 - 18:56
Jabir är anfallets absolut bästa spelare. Utan honom händer inte mycket. Värva honom för nästa år


1
Gäst: Tord A skrev | 8 Nov 2025 - 19:01
Väldigt oprofessionellt att inte bjuda till när så många supportrar åkt ner för att stötta laget. Ingen av de som suttit mycket på bänken i år tog chansen att visa att de borde ha spelat mer, inte Oluwayemi, inte Ghanoum och absolut inte Brendon. Bara Amatkarijo får godkänt av mig. Nonchalant var ordet.
2
 
Sök på fotbollz.se
   
  ÖFK:s tre bästa spelare mot Degerfors FF  
  av Martin Nylander | Idag - 21:21  
 

Ali Suljic Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK fortfarande obesegrade i Svenska Cupen  
  av Martin Nylander | Idag - 17:53  
 

Degerfors - ÖFK 1-1 (0-0)

Foto: Barbro Fundin Hedlund

 
  Läs matchreferat  
 


 
  Startelvan i eftermiddag  
  av Haldo Jonsson | Idag - 16:02  
 

Startelva: Melker Uppenberg, Sunday Anyanwu, Ali Suljic, Dennis Widgren, Yannick Adjoumani, Aman Begic, Simon Marklund, Luka Bozickovic, Daniel Miljanovic, Abel Stensrud, Edgar Navassardian

Bild från uppvärmningen Degerfors- ÖFK. Foto Barbro Fundin Hedlund

 
  Läs mer...  
 


 
  Intervju med tränaren i Degerfors Henok Goitom inför matchen mot ÖFK  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:34  
   
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
22 Sep 2025 - 22:33 Chovanie Amatkarijo uttagen i veckans lag
22 Sep 2025 - 10:39 Simon Marklund - en betydelsefull spelare som kan och vill m
21 Sep 2025 - 11:39 Nu väntar återigen en match på liv och död
20 Sep 2025 - 18:59 Bilder från ÖFK - Umeå FC 3-0 (1-0) med statistik och tabell
20 Sep 2025 - 18:41 Två ÖFK spelare fick högsta poängen mot Umeå FC
20 Sep 2025 - 14:49 Gustav Odenlind - en stor talang som snart är tillbaka
19 Sep 2025 - 23:00 Matchreferat ÖFK - Umeå FC 3-0 (1-0)
19 Sep 2025 - 21:59 Matchens överraskning
19 Sep 2025 - 21:57 Matchens prestation
19 Sep 2025 - 21:17 Viktiga tre poäng
19 Sep 2025 - 18:10 Startelvan
18 Sep 2025 - 16:30 Rapport från träningen - Det mesta ser riktigt bra ut, men d
18 Sep 2025 - 10:39 Följ ÖFK - umeå fc via fotbollz.se
17 Sep 2025 - 21:16 Det blir ingen lätt match mot Umeå FC , men vi tror på vårt
16 Sep 2025 - 13:28 Nu väntar en ny match på liv och död
16 Sep 2025 - 13:04 Dags att förändra backlinjen i ÖFK - Theodor måste in till h
15 Sep 2025 - 18:57 Rasmus Forsell gav trygghet till laget - Blev Trissvinnare m
14 Sep 2025 - 20:27 Rasmus Forsell fick högsta poängen av ÖFK:s spelare mot Öreb
13 Sep 2025 - 19:24 Matchreferat Bitter förlust
13 Sep 2025 - 17:44 Ser inte bra ut