meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

MITTBACKEN PHILIP BONDE KLAR FÖR ÖFK
av Haldo Jonsson
Publicerad 15 Jan 2024 - 18:41 Uppdaterad 15 Jan 2024 - 18:51

Ung, högrest, spelskicklig och fysisk mittback med rötter i Östersund

Östersunds FK är överens med mittbacken Philip Bonde som blir näst på tur att ansluta till truppen. 20-åringen som mäter 1,96 i längd har förflutet i Arameisk-Syrianska IF samt IF Sylvia. Välkommen till Jämtland Philip!

Fotbollskarriären för Philip startade redan som femåring i Tullinge-klubben, Pappas Pojkar IF. Vid 14 års ålder byttes klubbmärket till rivalen Tullinge TP där det blev både spel i U17-Allsvenskan och på seniornivå. 2021 lämnade han för Stockholmsklubben Lidingö, där han fick representera laget i U19-Allsvenskan och samla på sig mer erfarenhet. Seniorspelet kom senare att bli i divison 2 hos Arameisk-Syrianska IF, där han fick bra med matchtid och dessutom göra fyra mål.

Fjolåret tillbringades hos Norrköpingsklubben, IF Sylvia. Här blev det tre gjorda mål och en startplats i 27 av årets 30 matcher i division 1 Norra.

Genom åren har det blivit ett antal resor till Östersund och även Jämtkraft Arena för Philip

-Mina föräldrar bodde här innan jag föddes, så därför har det varit en del turer till och från Östersund, så lite hemma känner man sig ändå. För något år sedan var jag här på läktaren när laget spelade mot Utsikten, och nu bor min brorsa i Tärnaby och min Mamma jobbar i Åre. Pappa jobbar sig sakta uppåt också och då var det jag som var näst på tur skrattar nyförvärvet.

Philip beskriver sig själv som en tung spelare att möta i höjddueller, och som även är spelskicklig med både höger- och vänsterfoten. Nu tar han ett nytt steg i karriären och ser fram emot de kommande tre åren i Jämtlandsklubben.

-Nu är största fokuset att komman in i gruppen och konkurrera om en startplats. I slutändan handlar det om att vinna så mycket matcher som möjligt, och av det jag har sett på de få träningarna jag varit här så kommer vi absolut kunna konkurrera om en uppflyttningsplats, säger Philip Bonde.

-Philip är en ung mittback som har mycket spännande egenskaper. Han är duktig i uppspelsfasen, har en bra storlek och fysik för sin ålder, som vi kommer kunna utveckla ännu mer. Han har genomfört ett antal träningar med truppen och gjort ett mycket bra intryck på oss, både som spelare och person. Det ska bli mycket intressant att följa hans fortsatta utveckling hos oss, säger Stefan Lundin sportchef i Östersunds FK till ÖFK:s hemsida-

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Åke Fjellström - en ÖFK-vän och tidigare styrelseledamot har avlidit  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:36  
 

Åke Fjellström

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK - IFK Östersund 2-0 (0-0)  
  av Haldo Jonsson | 23 Jan 2026 - 19:27  
 

Träningsmatch i SEP - hallen

 
  Läs mer...  
 


 
  Startelvan i kväll  
  av Haldo Jonsson | 23 Jan 2026 - 17:55  
 

Startelva: Melker Uppenberg, Adrian Edqvist, Sunday Anyanwu, Abodi Qasem, Jonathan Westerberg, Eseg Yossief, Albin Mörfelt, Molls Donald Ntchamba, Arvid Holgén, Edgar Navassardian, Cornelius Agbenyegah

 
  Läs mer...  
 


 
  Ett team som kan göra det möjligt att vi får se fram emot en bra säsong.  
  av Haldo Jonsson | 22 Jan 2026 - 23:12  
 

Navanja Miljanović Huvudränare ÖFK. Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
8 Aug 2025 - 17:37 Allt känns bra -men några frågetecken - rapport från träning
8 Aug 2025 - 17:32 Jamie Hopcutt uttagen i veckans lag i Superettan
7 Aug 2025 - 22:35 Lång skadelista i Landskrona
7 Aug 2025 - 21:12 Följ Landskrona - ÖFK via fotbollz.se
7 Aug 2025 - 14:57 Björn Hamberg juniortränare i Brighton
7 Aug 2025 - 13:43 Ny mittback klar för ÖFK
6 Aug 2025 - 10:12 ÖFK har statistiskt stort övertag mot Landskrona
5 Aug 2025 - 22:00 Träningstider ÖFK denna vecaka
5 Aug 2025 - 17:12 Dansk målvakt provtränade med ÖFK i dag på Hissmovallens inb
5 Aug 2025 - 12:43 ÖFK:s forward Edgar Navassardian lånas ut
4 Aug 2025 - 21:14 Erik Lantto tongivande spelare i ÖFK för 18 år sedan - i lör
4 Aug 2025 - 17:25 Tankar efter matchen mot HIF
4 Aug 2025 - 10:39 Jamie Hopcutt räddade ÖFK - blev Trissvinnare
4 Aug 2025 - 07:36 Kort topp och lång svacka - precis som vanligt
3 Aug 2025 - 20:04 Jamie Hopcutt - matchens lirare mot helsingborg
3 Aug 2025 - 17:29 Philip Bonde debuterade i dag för sin nya klubb Västerås SK
3 Aug 2025 - 13:18 - Lite tuffare här än i Stockholm - intervju med med Max Cro
3 Aug 2025 - 10:42 Åsikter om ÖFK:s spel
2 Aug 2025 - 21:06 Om schabblet
2 Aug 2025 - 18:47 Matchreferat ÖFK - Helsingborgs IF 2-2 (2-2)