meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

MICHAEL ADURAGBEMI OLUWAYEMI HAR SKRIVIT PÅ FÖR ÖFK
av Haldo Jonsson
Publicerad 14 Feb 2024 - 13:33 Uppdaterad 14 Feb 2024 - 16:24

Av det fotbollz.se har sett av Michaell är, att han är en stor talang som redan nu kan förstärka laget och som kan bli hur bra som helst som fotbollsspelare om hans utvecklingskurva går åt rätt håll. En mycket bra värvning!

Starten på Superettan närmar sig mer för varje dag som går. Idag onsdag har ÖFK gjort klart med nigerianen, Michael Aduragbemi Oluwayemi som skriver på ett avtal som sträcker sig över 2025.

Michael är född och uppvuxen i staden Osun state, beläget i syd-västra Nigeria. De tidiga fotbollsåren spenderades mestadels på gatan där det blev bollsspel mellan grannbarnen i byn. Första steget in i en mer professionell miljö var när den lokala akademin, Squad Number One plockade in Michael på provspel. Provspelet växte till en fast plats i akademin som i sin tur gjorde att TikiTaka Football Development fick upp ögonen för Michael. Akademin leds av svenske Börje Gustavsson som tillsammans med sin personal utvecklar spelarna från tidig ålder och får dem att växa både på och utanför planen.

För den blott 18 år gamla nigerianen blir det första gången som en resa går utanför landsgränsen, och första gången det blir träningspass i snö och kyla. Michael, som följde med ÖFK på träningslägret i Alicante, har imponerat på ledarstaben som nu väljer att skriva avtal med spelaren.

-Michael är en spelare som vi följt på håll under en period utifrån vår samarbete med TikiTaka Football Development. Michael har nu varit i träning med oss under ett par veckor och gjort ett mycket positivt intryck. Han är en central mittfältare med ett stort rörelsemönster och en ung spännande spelare som vi ser en stor utvecklingspotential i, säger Stefan Lundin, sportchef i Östersunds FK.

-Jag är här för att bidra med allt jag kan. Det är en fantastisk möjlighet för mig att visa dels min talang, men också vad jag är kapabel till, säger Michael som skrattar när han får frågan om de kyliga väderförhållanderna.

-Jag kommer vänja mig, jag hoppas i alla fall det, avslutar Michael.

 
 
4 Kommentarer:
Gäst: Rödsvart alla hjärtans dag skrev | 14 Feb 2024 - 19:13
Stefan Lundin har gjort ett otroligt jobb från Dag 1 i ÖFK. En av superettans mest spännande värvningar 2024.
16
Gäst: Framåt skrev | 14 Feb 2024 - 16:20
Intressant värvning. Perfekt ålder .
Kul att få ge denne unga talang denna möjlighet.
Ta chansen.
Ge allt och fullt fokus nu Michael!
13
Gäst: Hasse Thor skrev | 14 Feb 2024 - 14:50

Jäklar, det tog nåt år att få Sotirios Papagiannopoulos innanför pannbenet. Nu är det dags igen och nu är man en del år äldre. Nä, skämt åsido, välkommen in i ÖFK-familjen Michael Aduragbemi Oluwayemi
20
Gäst: Bengt Jonsson skrev | 14 Feb 2024 - 14:06
Ja, den här värvningen gillar jag på riktigt. Otroligt intressant spelare som visat spelsinne och vilja att få boll och driva framåt. \r\nDet ska bli riktigt kul att följa denna unga spelare.
24
 
Sök på fotbollz.se
   
  ÖFK - IFK Östersund 2-0 (0-0)  
  av Haldo Jonsson | Idag - 19:27  
 

Träningsmatch i SEP - hallen

 
  Läs mer...  
 


 
  Startelvan i kväll  
  av Haldo Jonsson | Idag - 17:55  
 

Startelva: Melker Uppenberg, Adrian Edqvist, Sunday Anyanwu, Abodi Qasem, Jonathan Westerberg, Eseg Yossief, Albin Mörfelt, Molls Donald Ntchamba, Arvid Holgén, Edgar Navassardian, Cornelius Agbenyegah

 
  Läs mer...  
 


 
  Ett team som kan göra det möjligt att vi får se fram emot en bra säsong.  
  av Haldo Jonsson | Igår - 23:12  
 

Navanja Miljanović Huvudränare ÖFK. Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Ingen Chovanie Amatkarijo till ÖFK i år  
  av Haldo Jonsson | Igår - 18:28  
 

Chovanie Amatkarijo.Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
8 Aug 2025 - 17:32 Jamie Hopcutt uttagen i veckans lag i Superettan
7 Aug 2025 - 22:35 Lång skadelista i Landskrona
7 Aug 2025 - 21:12 Följ Landskrona - ÖFK via fotbollz.se
7 Aug 2025 - 14:57 Björn Hamberg juniortränare i Brighton
7 Aug 2025 - 13:43 Ny mittback klar för ÖFK
6 Aug 2025 - 10:12 ÖFK har statistiskt stort övertag mot Landskrona
5 Aug 2025 - 22:00 Träningstider ÖFK denna vecaka
5 Aug 2025 - 17:12 Dansk målvakt provtränade med ÖFK i dag på Hissmovallens inb
5 Aug 2025 - 12:43 ÖFK:s forward Edgar Navassardian lånas ut
4 Aug 2025 - 21:14 Erik Lantto tongivande spelare i ÖFK för 18 år sedan - i lör
4 Aug 2025 - 17:25 Tankar efter matchen mot HIF
4 Aug 2025 - 10:39 Jamie Hopcutt räddade ÖFK - blev Trissvinnare
4 Aug 2025 - 07:36 Kort topp och lång svacka - precis som vanligt
3 Aug 2025 - 20:04 Jamie Hopcutt - matchens lirare mot helsingborg
3 Aug 2025 - 17:29 Philip Bonde debuterade i dag för sin nya klubb Västerås SK
3 Aug 2025 - 13:18 - Lite tuffare här än i Stockholm - intervju med med Max Cro
3 Aug 2025 - 10:42 Åsikter om ÖFK:s spel
2 Aug 2025 - 21:06 Om schabblet
2 Aug 2025 - 18:47 Matchreferat ÖFK - Helsingborgs IF 2-2 (2-2)
2 Aug 2025 - 15:47 Matchens prestation