meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

TRÄNARBYTE I ÖFK - VI TROR PÅ DET HÄR'
av Haldo Jonsson
Publicerad 10 Okt 2025 - 15:09 Uppdaterad 10 Okt 2025 - 15:28

Jabir gör 1-1 i matchen mot Utsikten

NärÖFK släppte in sex mål på hemmaplan mot VSK var en väckarklocka om självrannsakelse som ljöd mycket högt. De ljudet vill vi inte höra igen. Nej, nu vill se när ÖFK gör mål och vinner matcherna och vi istället får höra glädjevrålet framför TV:en och på Jämtkraft Arena.

Den nye tränaren Tor Arne Fredheim kommer till ÖFK som en räddande ängel när serien nästan är slutspelad, men han har dock ett antal träningar och fyra matcher på sig att visa, att han klarar av att hålla ÖFK kvar i Superettan.

Det är en mycket tuff uppgift.

Fredheim med sin rutin är medveten om det stora ansvaret som har lagts på hans axlar.

Han har gott självförtroende för att ta på sig en sådan uppgift.

Han har kunnande och erfarenhet för att klara det. Att ÖFK:s ledning tror på honom det är självklart. Om inte skulle man inte ha anställt honom.

Många undrar vilket spelsätt Fredheim kommer att använda sig av?

Vi kan nog med fog påstå, att det inte blir Kiarash Livanis sätt att spela fotboll som han kommer att upprepa.

Det är nog förbrukat vid det här laget.

Det har inte gett de resultat som ÖFK:s ledning och fans hade hoppats på och därav bytet av tränare.

De blir nog inte bara träningarna och spelsättet i matcherna som kommer att bli avgörande för Fredheims framgång.

Det viktigaste av allt är, att Fredheim får spelarnas förtroende, att de tror på honom och att han har förmågan att entusiasmera dem till att lägga på ett kol extra på de återstående fyra matcherna.

Det gäller för Fredheim även att skapa bra sammanhållning som kan försatta berg och få spelarna att känna att de, tillsammans med honom ska göra ett framgångsrikt och viktigt jobb.

Viktigt är det för honom även att styrka spelarnas självförtroende, och att de återfår glädjen på plan och att de tror på sig själva när det som mest hettar till.

Det kommer att krävas att Fredheim har ett pedagogiskt kunnande, en förmåga att lära ut och att han har ledaregenskaper. Det är ofta en medfödd talang att leda en grupp och svår att träna upp.

Visst är det viktigt att spelarna a'la Livani när det är nödvändigt springer mycket på plan, men viktigare är att de använda sig av sina konstruktiva fotbollskunskaper, sin teknik och spelsinne för att komma fram till smarta lösningar för att skapa chanser och göra mål och hur man ska försvara sig.

Att ÖFK släppte in sex mål på hemmaplan mot VSK var en väckarklocka om självrannsakelse som ljöd mycket högt. De ljudet vill vi inte höra igen. Nej, nu vill se när ÖFK gör mål och vinner matcherna och vi istället får höra glädjevrålet framför TV:en och på Jämtkraft Arena.

Skulle Fredheim misslyckas med sitt uppsåt, kan det få svåra konsekvenser. Det är i nuläget svårt att överblicka vad som då kommer att hända med ÖFK, men det finns ingen anledning att fördjupa sig i det.

Nu gäller det att ÖFK till varje pris finns kvar i Superettan även nästa år.

Även vi supportrar har en viktig uppgift. Det är att komma till matcherna och i vått och torrt stötta våra spelare. Det är trots all de som ska göra det.

Då klara ÖFK det här!!

Vi tror på det här!

Lycka till Fredheim!

ÖFK ger sig aldrig! Det kommer du att få erfara.

 
 
6 Kommentarer:
Gäst: @Andreas skrev | 11 Okt 2025 - 22:48
Vad har sportchefen gjort bra
1
Gäst: Andreas skrev | 11 Okt 2025 - 10:34
Sportchefen jobb är oftast ett samarbete med tränaren.
Tränaren önskar vissa spelartyper och sportchefen försöker leva upp till det efter plånboken.
Sportchefen har under många år gjort ett kanonjobb med de medel han har att jobba med
8
Gäst: Hacke skrev | 10 Okt 2025 - 19:08
Ja föreslår "Tvivlande* uppgiten som ny sportchef! Med det kunnande han verkar själv tro han besitter så tycker jag han kommer ut ur anonymiten och talar klarspråk vad öfk behöver! Du,den,hen,vad du är? Åsikter jaa ska höras!!
3
Gäst: Gapskratt skrev | 10 Okt 2025 - 19:03
Vissa så kallade ÖFK- supportrar är verkligen helt otroliga ,
När det passar då är alla toppen och fantastiskt bra, när det sen går mindre bra då glömmer man det som varit bra och gör allt till dåligt. Lite skrattretande faktiskt
0
Gäst: Enig med Tvivlande skrev | 10 Okt 2025 - 17:11
Håller fullständigt med Tvivlande. Vad har till exempel sportchefen gjort som är bra? Bör avgå efter säsongen.
2
Gäst: Tvivlande skrev | 10 Okt 2025 - 16:06
Ja nog har spelarna i Öfk fått stöttning under säsongen, jag tycker det är hög tid att spelarna ger något till publiken! Att Öfk ligger där i botten har många orsaker, nu fick Livani sparken men det är fler som borde ställa sina platser till förfogande.
3
 
Sök på fotbollz.se
   
  Andra gången gillt för Cornelius Agbenyegah?  
  av Haldo Jonsson | Idag - 17:49  
 

Cornelius Agbenyegah. Foto: Micke Olofsson

Ali Suljic mot ny vår?

 
  Läs mer...  
 


 
  Före detta ÖFK- spelaren Cesar Weilid lämnar Brage - men det blir inte ÖFK  
  av Martin Nylander - Haldo Jonsson | Igår - 19:21  
 

Cesar Weilid Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Träning och match i januari  
  av Haldo Jonsson | Igår - 13:59  
   
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK inne på fjortonde året som elitlag -vi har fått uppleva mycket  
  av Haldo Jonsson | 11 Jan 2026 - 17:16  
 

Bild inifrån Inalandbanans "Segertåg" som gick tur och retur till Berlin 2017 som fylldes till bredden med intresserade som ville se ÖFK möta Herta Berlin i Europa League. Matchen lutade 1-1.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
3 Aug 2025 - 13:18 - Lite tuffare här än i Stockholm - intervju med med Max Cro
3 Aug 2025 - 10:42 Åsikter om ÖFK:s spel
2 Aug 2025 - 21:06 Om schabblet
2 Aug 2025 - 18:47 Matchreferat ÖFK - Helsingborgs IF 2-2 (2-2)
2 Aug 2025 - 15:47 Matchens prestation
2 Aug 2025 - 15:45 Matchens överraskning
2 Aug 2025 - 15:33 Ojämn insats av ÖFK
2 Aug 2025 - 12:12 Startelvan
1 Aug 2025 - 16:25 Det var nästan 20 år sedan jag träffade ÖFK-profilen och box
1 Aug 2025 - 08:24 Rapport från träningen- målvakten Griffiths skadad
31 Jul 2025 - 22:52 Följ ÖFK - Helsingborgs IF via fotbollz.se
31 Jul 2025 - 11:29 Philip Bonde nu klar för Västerås SK
31 Jul 2025 - 11:10 I dag träffade jag två revanschsugna spelare - fem snabba fr
30 Jul 2025 - 21:47 Det finns en hel del som talar för på att ÖFK kan vinna mot
29 Jul 2025 - 23:02 Värsta smällen någonsin för ÖFK - Förnedringen i Sundsvall -
29 Jul 2025 - 10:45 Ny anfallare klar för ÖFK
29 Jul 2025 - 10:42 Chovanie Amatkarijo -Trissvinnare i sin första match i ÖFK
28 Jul 2025 - 19:53 Om före detta spelarna i ÖFK Dino Islamovic och Kalipha Jawl
28 Jul 2025 - 17:47 Nebiyou Perry och Chovanie Amatkarijo bäst mot Örgryte
28 Jul 2025 - 17:37 Om vilka lag som kan gå vidare till allsvenskan
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst