meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -25
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

DET BLIR NOG VISSA OMMÖBLERINGAR I STARTELVAN MOT SKÖVDE- RAPPORT FRÅN TRÄNINGEN
av Haldo Jonsson
Publicerad 16 Maj 2024 - 19:48 

Arkivbild

Träning i dag i härligt väder som smittade av sig även på spelarna. Det var glatt, men med en allvarlig underton.

Spelarna är givetvis starkt fokuserade på matchen på lördag mot Skövde. Revanschhungern finns i stora mått.

Nu är det viktigt att visa, att spelarna kan genomföra en hel match på bra sätt och inte låta sig domineras som man gjorde i första halvlek mot Brage.

Nu ska vi komma ihåg att Brage är en av mina seriefavoriter. Det är ett riktigt bra lag. Det är inte Skövde, men underskattning av dem undanbedes. Det är ojämna och kan ibland göra riktig bra matcher.

Powell kommer antagligen att göra en del ändringar sedan matchen mot Brage.

En som troligen får starta är Nsa. Hans inhopp senast och tidigare kan tyda på det. Att Nsa har stark vilja, det kan ingen ta ifrån honom, men han har även kunnande.

Brendon lär väl återkomma och ta igen sin startplats. När han byttes in mot Brage så höjde han spelkvalitén på laget och tillsammans med Hopcutt gjorde de ett gott offensivt arbete och satte Brages försvar under starkt tryck. Tyvärr, tråkigt nog, uteblev målen. Vi får hoppas att målskyttet lossnar snart annars sätter det sig i huvudet på spelarna.

Förmågan att göra mål den växlar. Även för en så stor målskytt om Saman Ghoddos var målskyttet ingen självklarhet. Även han hade han perioder då han gick mållös från plan och han fick kämpa för att få målkänslan tillbaka.

Undrar om inte Grach kommer att starta på lördag och räkna även med an startplats för Michael Oluwayemi. Vilken talang. Jag upprepar vilken talang han är 18-åringen.

I försvaret är bara trissledaren Adjoumani och Suljic givna.

De flesta uppspelen har i flera matcher kommit till vänster. Det är väl gott och väl, men jag ser hellre att flera uppspel går till höger och sätter Musolitin i arbete. Musolitin skapar alltid chanser med sina precisa inlägg och i övrigt sätter han press på motståndarnas försvar.

Tråkigt nog har Stolt fortfarande problem med sina återkommande infektioner. Han har svårt att få upp styrkan i kroppen efter alla ideliga infektioner som härjat i hans kropp.

Positivt är att artisten Perry inte har allt för långt kvar till att åtminstone träna för fullt.

På lördag får Skövde det hett om öronen. ÖFK ger sig aldrig!

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Folkfest på arenan  
  av Haldo Jonsson | Idag - 22:15  
   
  Läs mer...  
 


 
  Imorron gäller det  
  av Per Lagerbäck | Idag - 19:28  
 

Imorron avgörs om säsongen blir en rejäl succé, eller bara en tydlig framgång. Ett eventuellt kval blir definitivt bara en bonus, där spelarna ska kunna koppla av, spela ut och satsa på att överraska ytterligare.

 
  Läs mer...  
 


 
  Något om träningen och en sammanfattning om läget inför den superviktiga matchen  
  av Haldo Jonsson | Igår - 22:04  
 

Bild från onsdagsträningen. Foto Micke Olofsson

Det är en en match som är mycket viktig för båda lagen. Skulle Oddevold vinna mot ÖFK har även de chans att kvala.

 
  Läs mer...  
 


 
  Följ ÖFK - Oddevold via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:54  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika med spelarbetyg från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher!

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
27 Feb 2026 - 19:48 Före detta ÖFK- spelaren Ludvig Fritzon klar för Degerfors i
27 Feb 2026 - 14:38 Kort rapport från träningen - Räkna med ett supertaggat Dege
27 Feb 2026 - 06:25 Står vi inför något nytt i ÖFK?
26 Feb 2026 - 14:43 Månadens spelare - forwarden Edgar Navassardian
26 Feb 2026 - 12:51 Gideon Granström i fjol i ÖFK lämnar Djurgården - går till I
25 Feb 2026 - 17:04 Det var två spelare på träningen i dag som vi la märke till
24 Feb 2026 - 17:48 Jamie Hopcutt har ny klubb - möter Ravell Morrison
24 Feb 2026 - 13:14 Höga spelarpoäng IFK Göteborg - ÖFK
23 Feb 2026 - 20:08 Resultat Svenska Cupen
23 Feb 2026 - 15:41 Spännande nyorientering
22 Feb 2026 - 17:07 Curtis Edwards klar för två år -'ÖFK en klubb som gett mig s
21 Feb 2026 - 16:30 Matchreferat ÖFK tog en poäng mot IFK Göteborg efter moget och bra spel
21 Feb 2026 - 13:52 IFK Göteborg - ÖFK 0-0 i halvtid
21 Feb 2026 - 12:01 Startelvan idag
20 Feb 2026 - 10:30 -Jag vill påstå, att ÖFK har det bästa mittfältet sedan Pott
19 Feb 2026 - 18:21 Mina damer och herrar - detta är svenskt rekord
19 Feb 2026 - 18:06 Tommie Vesterlund föreslås bli ny ordförande i ÖFK vid ÖFK:s
18 Feb 2026 - 16:46 För stort publikintresse ställer till problem för IFK Götebo
16 Feb 2026 - 15:40 IFK Göteborg byter till konstgräs mot ÖFK i Svenska Cupen
16 Feb 2026 - 13:43 Nu är det klaft- Björn Hamberg ny tränare i Elfsborgs IF