meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

POÄNG SOM KÄNNS SOM EN VINST
av Per Lagerbäck
Publicerad 16 Jun 2024 - 17:29 

Borde vara besviken efter en sen poängförlust, men det känns ändå som en vinst att få med sig en poäng i denna match. Och det var några av bytena som gav chansen till tre poäng.

Naturligtvis ska vi vara medvetna om att Öster är ett topplag, och därför är en poäng på bortaplan en klar framgång. Öster var dessutom tveklöst det bättre laget, men den uppryckning som skedde sista 20 minuterna var uppenbar. Jag förstår däremot inte varför hela laget skulle ner nästan i eget straffområde efter ledningsmålet. Det blir som att be om att bollen ska studsa runt i just detsamma.

Jag har länge ansett att det är helt galet att inte använda Ordonez mer. Han skapar direkt en osäkerhet i motståndarförsvaret, och han gör nu ett oerhört viktigt mål tack vare sin härliga bollkontroll. Det är inte självklart att han ska starta alla matcher. Men många. Jag tycker också att Oluwayemi bidrar till den uppryckning som sker, liksom Marklund och Kroon.

Försvarsmässigt gör annars ÖFK en godkänd match, men det var svårt att hitta vägar vidare uppåt. Mittfältet blev alltför baktungt och inte tillräckligt rörligt. Musolitin och Adjoumani kom inte igång med sitt annars riviga kantspel, och varken Brendon eller Sporrong lyckades särskilt ofta vinna några meter framåt, varken som bollförande eller passande spelare.

Det jag annars är gladast för är att inställningen kändes riktigt bra. De flesta pushar varandra och stöttar varandra. Keita gjorde en väldigt bra match, men bidrog tyvärr återigen till att matchen på slutet blev stillastående för ÖFK:s del genom att dra ut på tiden. Närmast ofattbart att han inte fick någon varning.

Jag anser nu trots allt att det borde kunna vara uppåt vi alla som håller på ÖFK ska kunna titta. Men vi får inte bli övermodiga. Jag vidhåller att det finns en hel del kompetens i truppen, men även mycket som måste slipas på, såväl enskilt som lagmässigt. Nu blir det åter att sluta upp på Arenan vid nästa hemmamatch.

Betygen:

Keita 4 – Blir en fyra för några riktigt bra räddningar.

Adjoumani 3 – Gjorde ett bra jobb, och höll sig lugn i de flesta situationer.

Bonde 4 – En riktigt trevlig överraskning för mig. Lugn, placeringssäker och vad jag uppfattade dessutom tydlig i kommunikationen.

Suljic 3 – Mer än godkänd, men också ett par tveksamma beslut.

Nsa 4 – I första halvlek ÖFK:s bästa spelare tillsammans med Keita, men försvann lite i andra.

Brendon 3 – Anonym och gjorde ett par farliga felpass. Men tämligen stabil.

Sporrong 3 – Jobbar bra.

Musolitin 2 – Normalt en favorit, men idag inte tillräckligt bra.

Hopcutt 2 – Gör en del bra saker, men klart ojämn. Och alltför dåligt kroppsspråk.

Perry 3 – Försökte verkligen skapa framåt, men i brist på uppbackning blev han också ganska blek.

Karlsson-Grach 2 – Troligen hans svagaste match denna säsong. Inte många rätt.

Kroon 3 – Bidrog till att ÖFK kunde börja skapa framåt.

Oluwayemi 3 – Skulle vilja ge honom en fyra, men är för ivrig fortfarande och ställer till det ibland.

Markström 3 – Bidrar också till uppryckningen, men skapar själv inte så mycket.

Ordonez 5 – Märktes direkt när han kom in att Öster fick prioritera om lite i sitt försvarsspel, och chanser skapades. Därtill ett perfekt mål.

Winbo 3 – Svårt att sätta något annat.

 
 
4 Kommentarer:
Gäst: Mats skrev | 17 Jun 2024 - 13:49
Hållet med att Ordonez måste få mera speltid, händer alltid något när han är med.
2
Gäst: Ps skrev | 16 Jun 2024 - 19:05
Ofattbart att inte Ordonez får spela mer
5
Gäst: Öfk trogen skrev | 16 Jun 2024 - 18:57
Måste faktiskt hålla med kommentaren om brendon. Många gnäller på att han blir utbytt men han bidrar faktiskt inte speciellt mycket iår. Att hämta boll mellan mittbackarna och passa i sidled kan alla mittfältare i den här serien göra. Vissa spelare blir sågade till fotknölarna vid förlust men han kommer alltid undan oavsett prestation. Storheten är svår att förstå när fotboll är en färskvara\r\nMvh Öfk:are
0
Gäst: Kalle Palsternacka skrev | 16 Jun 2024 - 18:48
Nu får de räcka med att se storheten i Brendon och betygen som ni delar ut till honom. Han har varit en av våra sämsta spelare detta år. Vad är det han bidrar med tycker ni? Slår aldrig lagdelar eller hotande bollar, spelar för det mesta alibi bollar i sidled. Vinner aldrig några dueller och defensiva arbetet är obefintligt. Han har gjort en bra match detta år och det är pga att han gjorde 2 mål på straff och en assist på hörna utöver det har han varit en av våra svagaste spelare. Hans betyg match efter match är 3or där han egentligen ska ha 1/2 i betyg. Favorisering utan dess like. Skärpning!
2
 
Sök på fotbollz.se
   
  ÖFK - IFK Östersund 0-0 i halvtid  
  Idag - 19:27  
   
 


 
  Startelvan i kväll  
  av Haldo Jonsson | Idag - 17:55  
 

Startelva: Melker Uppenberg, Adrian Edqvist, Sunday Anyanwu, Abodi Qasem, Jonathan Westerberg, Eseg Yossief, Albin Mörfelt, Molls Donald Ntchamba, Arvid Holgén, Edgar Navassardian, Cornelius Agbenyegah

 
  Läs mer...  
 


 
  Ett team som kan göra det möjligt att vi får se fram emot en bra säsong.  
  av Haldo Jonsson | Igår - 23:12  
 

Navanja Miljanović Huvudränare ÖFK. Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Ingen Chovanie Amatkarijo till ÖFK i år  
  av Haldo Jonsson | Igår - 18:28  
 

Chovanie Amatkarijo.Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
30 Mar 2025 - 21:53 Livani hade en plan B - den gav tre poäng
30 Mar 2025 - 17:53 Matchreferat ÖFK nollade Trelleborg i skön bortaseger i premiären
30 Mar 2025 - 17:36 Matchens prestation
30 Mar 2025 - 17:33 Matchens överraskning
30 Mar 2025 - 17:24 Tack för den avslutningen!
30 Mar 2025 - 14:04 Startelvan
30 Mar 2025 - 13:23 Lite funderingar
29 Mar 2025 - 19:13 Inför matchen: Trelleborg FF - ÖFK
29 Mar 2025 - 11:42 En seriepremiär med förväntningar och något nytt i vardande
28 Mar 2025 - 15:46 Nu har det populära Andreas Tipset startat - var med från bö
28 Mar 2025 - 15:11 Kom och se högklassig ungdomsfotboll - nu premiär
28 Mar 2025 - 14:47 ÖFK - Kanske värt att satsa på?
28 Mar 2025 - 07:58 Följ Trelleborgs FF - ÖFK via fotbollz.se
28 Mar 2025 - 01:34 Grattis, ÖFK- men nu är det dags att riva av nästa plåster
27 Mar 2025 - 21:53 En av anledningarna till att det görs få mål inom fotbollen
27 Mar 2025 - 11:40 Nu kom det snabba svaret - ÖFK får låna Kalipha Jawla
27 Mar 2025 - 11:23 Stefan Lundins bråda timmar - har han lyckats med Kalipha Ja
26 Mar 2025 - 08:17 ÖFK har meddelat att det inte blir någon värvning av Henry O
25 Mar 2025 - 17:49 Malcolm Stolt klar för Kalmar FF
25 Mar 2025 - 13:43 Mittfältaren Henrik Norrby är inte längre aktuell för ÖFK