meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -25
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

DET HÄR VET VI OCKSÅ OM UTSIKTEN
av Martin Nylander
Publicerad 21 Jun 2025 - 17:35 Uppdaterad 21 Jun 2025 - 17:41

Det vi också vet om Utsikten är att man spelar med tre anfallare. Dessa tar ett enormt arbete genom att pressa motståndarnas backlinje. Ofta lyckas dom bra och motståndarna får svårt att spela sig ur den höga pressen. När de tre därframme sprungit sig trötta sker byte på dom, ofta samma byten match efter match.

För ÖFK gäller att vara noggranna och inte tappa boll lågt i banan, gör man det kommer Utsikten bli en riktigt svår match. Vidare bör ÖFK försöka hålla ihop lagdelarna och inte sprida ut sig över stor yta som annars är/blir ett resultat av speltiden. Jag ser gärna att ÖFK står lågt och satsar på snabba omställningar.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Folkfest på arenan  
  av Haldo Jonsson | Idag - 22:15  
   
  Läs mer...  
 


 
  Imorron gäller det  
  av Per Lagerbäck | Idag - 19:28  
 

Imorron avgörs om säsongen blir en rejäl succé, eller bara en tydlig framgång. Ett eventuellt kval blir definitivt bara en bonus, där spelarna ska kunna koppla av, spela ut och satsa på att överraska ytterligare.

 
  Läs mer...  
 


 
  Något om träningen och en sammanfattning om läget inför den superviktiga matchen  
  av Haldo Jonsson | Igår - 22:04  
 

Bild från onsdagsträningen. Foto Micke Olofsson

Det är en en match som är mycket viktig för båda lagen. Skulle Oddevold vinna mot ÖFK har även de chans att kvala.

 
  Läs mer...  
 


 
  Följ ÖFK - Oddevold via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:54  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika med spelarbetyg från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher!

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv