meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

ÖFK - IFK VÄRNAMO 3-2 (3-0)
av Hasse Thor
Publicerad 3 Maj 2026 - 19:41 Uppdaterad 8 Maj 2026 - 11:41

“Upp som en sol, ned som en pannkaka”, en gammal sliten metafor men fullt användbar beträffande ÖFK:s göranden i matchen mot gästande IFK Värnamo, degraderade i fjol men nu med känning i täten efter fyra om gångar. Dock tre viktiga hemmapoäng via 3-2 (3-0) och med tanke på den glänsande första rundan lite rättvist ändå.

.
Vid tre tillfällen fick ÖFK i dag glädjas åt mål mot Värnamo. Foto Thord-Eric Nilsson

Som sagt, inledande 45 minuter en virvlande fotboll från hemmalaget med snabbt passningstempo, finurlighet i djupled och stark press i varje situation. Inte sällan regisserat av bosniern Amar Begic, ett av många nyförvärv inför säsongen. ÖFK med taktpinnen i sin hand även om gästerna stack upp lite till och från. Dom riktigt heta lägena lyste dock med sin frånvaro frånsett en bra möjlighet för duktige mittfältaren Emil Özkan efter 27 minuter. Men så 1-0 helt följdriktigt fyra minuter senare. En vänsterhörna från Curtis Edwards, tilltrasslat och Värnamo-backen Souleymane Coulibaly i eget nättak.

Fortsatt hög intensitet från dom rödsvarta och 2-0 fyra minuter senare, en strålande genomskärare från Edwards till Simon Marklund som hittar Begic vid straffpunkten. Om inte ett drömmål så näst intill och god stämning runt Jämtkraft Arena. Begic skadad strax efter men på benen igen efter en stund. Nya möjligheter, Abel Stensrud som inte får till det där lilla sista utanför efter fint pass från Marklund. 3-0 i stället på övertid genom Marklund efter fint förarbete av Yannick Adjoumani på vänsterkanten. Vad är det som händer tänker man i dom isande vindarna på “Arenan”.

Andra halvlek inte lika rolig ur hemmasynpunkt. Om det berodde på taktiska direktiv eller ett resultat av den synnerligen intensiva och förmodligen kraftödande fotbollen låter vi vara osagt men dom vitblå smålänningarna fick alltmer kontroll, hittade ytor på mitten och kunde etablera tryck framåt. Det dröjde dock till 65:e minuten innan man fick hål på hemmadefensiven.

En olycklig Adjoumani med en snedträff och 2-1 genom Hugo Andersson. ÖFK under hög press och en total scenförändring från förta halvlek. Stensrud ut till förmån för Edgar Navassardian innan 3-2 efter 72 minuter.genom Kari Meriluoto efter hörna. Ändringar i ÖFK, Molls Donald och Jonathan Westerber in i stället för Amar Begic och Hugo Azzi. Dock fortsatt ett ÖFK som försvarar med dom berömda näbbarna och klorna.

Ett sista byte sju minuter före full tid Özkan ut och in med storvuxne spanjoren Mario Delgado. Lite öppningar igen för hemmalag i slutminuterna sedan smålänningarna tryckt på för fulla segel. Marklund, Edwards och Adjoumani varnade, inte bra för fortsättningen men tre nya och för tabelläget viktiga poäng.

En svår match att bedöma från ett individuellt perspektiv. Tycker dock att i Amar Begic har ÖFK hittat en mittfältsgeneral som man saknat sen Fouad Bachirous dagar. Simon Marklund personifierar dom rödsvarta match eftermatch, ett mål och en målgivande den här gången. Curtis Edwards intelligenta passningsspel betyder mycket även om marginalerna ställde till det en del. ÖFK:s lägstanivå har höjts under 2026. Andra halvlek mot IFK Värnamo dock inget att skriva hem om. “Keep up the good work”

 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Acker 8 skrev | 4 Maj 2026 - 15:29
Håller med. Spelar ÖFK så bra i fortsättningen kommer de att vara ett topplag


..


.
6
Gäst: Xpert skrev | 4 Maj 2026 - 12:42
Första halvlek var bland det bästa jag sett på år och dar från ÖFK håll. Värnamo var inte alls med i matchen. Fick Värnamo något skott på mål i första? tror inte det.
7
 
Sök på fotbollz.se
   
  Sportbladet har granskat Superettan och bedömt alla lag  
  av Haldo Jonsson | Idag - 21:58  
 

IFK Värnamo och Falkenbergs FF tippas gå upp till allsvenskan och Norrby IF och GIF Sundsvall åker ur enligt Sportbladett

 
  Läs mer...  
 


 
  Åtta år sedan ÖFK gjorde fyra mål på bortaplan  
  av Haldo Jonsson | Idag - 20:23  
 

ÖFK gjorde i senste matchen fyra mål på bortaplan. Det har varit ganska unikt. Fotbollz.se har kollat

 
  Läs mer...  
 


 
  Varningsflagg för Sandvikens IF- bättre än tabelläget  
  av Haldo Jonsson | Idag - 11:16  
 

Trissvinnaren Andrew Mills i en match mot Sandviken 2024. Foto Thord-Eric Nilsson

Nu kan man förledas att tro, att matchen mot Sandviken ska bli en lätt affär för ÖFK.

Vi har lärt oss att alla matcher är svåra i Superettan och så kommer det att bli även mot bottenlaget Sandviken, men det är svårt att rubba nya ÖFK med det kunnande och den vilja de har

 
  Läs mer...  
 


 
  Följ ÖFK - Sandvikens IF via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | Idag - 09:37  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
8 Dec 2024 - 21:31 Vi kommer ihåg styrelsemedlemmen i ÖFK Robert Sundqvist som
7 Dec 2024 - 18:31 Gruppspelet i svenska cupen är lottat
6 Dec 2024 - 10:23 Sandvikens IF:s assisterande tränare Kiarash Livani aktuell
5 Dec 2024 - 14:45 ÖFK:s lagbygge - Femton spelare har kontrakt
4 Dec 2024 - 20:34 Hos Andreas Tipsets vinnare Magnus Eriksson fick sitt pris i
4 Dec 2024 - 12:06 Fem spelare och tränaren Thomas Gabrielsson slutar i ÖFK
4 Dec 2024 - 10:57 Stor satsning på ÖFK:s Akademi - Anställer sex medarbetare
3 Dec 2024 - 16:36 Oväntade pengar til ÖFK
2 Dec 2024 - 11:17 Stålbad för ÖFK och för en Superettankonkurrent
29 Nov 2024 - 17:18 Klart med Elitlicensen för nästa år
29 Nov 2024 - 10:14 En eftermiddag med glädje - Yannick Adjoumani prisades för T
27 Nov 2024 - 23:04 Magnus Eriksson vann Hos Andreas tipset
25 Nov 2024 - 21:01 Simon Marklund bäste ÖFK-:are mot Lunds BK
25 Nov 2024 - 08:13 Angående Elitlicensen
25 Nov 2024 - 05:06 ÖFK och Simon Kroon fick båda avsluta på bästa sätt
24 Nov 2024 - 22:52 Bilder från kvalmatchen ÖFK - Lund 3-2 (2-1)
24 Nov 2024 - 18:05 Matchreferat SÄKER SEGER MOT LUNDS BK - FORTSATT SPEL I SUPERETTAN 2025
24 Nov 2024 - 18:02 Matchens prestation
24 Nov 2024 - 17:18 Nu kan vi blicka framåt
24 Nov 2024 - 17:09 Matchens överraskning