meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -25
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

DEN SOM VILL KAN TA LÄRDOM AV PROFESSOR TORBJÖRN STOCKFELT
av Haldo Jonsson
Publicerad 8 Apr 2025 - 11:09 Uppdaterad 8 Apr 2025 - 22:24

Torbjörn Stockfelt. En av USA:s mest ansedda idrottspsykologer. Foto: Privat

Fotbollz.se presenterar för andra gången den amerikanske universitetsprofessorn nyligen avlidne Torbjörn Stockfelt. Han har varit en av de allra bästa och mest respekterade idrottspsykologerna i U.S.A. Han har anlitats av många elitlag i Amerika, men gjorde även någon tur till Sverige för att hjälpa elitklubbar här. Jag har nedtecknat vissa delar av hans budskap.

Här är budskapet:

UTVALDA DELAR AV IDROTTSPSYKOLOGEN OCH USA-PROFESSORN TORBJÖRN STOCKFELDTS TANKEGÅNGAR OM FOTBOLL

-"VAR I NUET. Tänk inte under matchen på att vinna matchen. Då tänker du när matchen är slut. Tänk istället på att du ska vara bättre än din motståndare i varje kamp om bollen, i varje löpning, i varje nickduell, i varje duell. Då vinner ni matchen.

Det är viktigt att man har en känsla av stolthet att tillhöra en bra klubb, ett bra fotbollsgäng med ett fint kamratskap. Kom ihåg att vara stolt är inte samma sak som att vara stöddig. Är man stolt är man också ödmjuk. Bearbeta ditt självförtroende! Det är inget som man får gratis. Tro på Dig själv.

Kamratskap inom laget är viktigt. Dra nytta av detta genom att växa som människa och som spelare.

Skäll inte på varandra! Skall Du skälla på någon måste Du vara mycket duktig på det och det är det endast ett fåtal människor som är. Får Du skäll blir Du räddhågad och det begränsar Dina anlag. Du vågar inte.

Uppmuntra istället. Ingen gör något medvetet dåligt. VÅGA göra något. VÅGA misslyckas. Nästa gång lyckas det. Prata med varandra under matchen. Stötta. Dirigera. Det gör inget om Du misslyckas. Kom bara igen. Ansträng Dig inte maximalt under hela matchen. Ingen klarar av att gå på max i 90 minuter. Försöker Du det når Du bara upp till 70 % kapacitet. Du blir loj.

Ansträng Dig inte maximalt under hela matchen. Ingen klarar av att gå på max i 90 minuter. Försöker Du det når Du bara upp till 70 % kapacitet. Du blir utumpad. Ansträng Dig istället till 150% när det ankommer på dig att göra något ingripande under matchen. En rusch, dribbling, förflyttning utan boll etc. Under övrig tid: Slappna av, känn fötterna och gunga på dem och rör på tårna, rör på tungan. Ofta blir tungan spänd om man blir lättare törstig.

Fotboll är konstnärligt, ett gröna fältets schack. Försök att göra något bra under matchen. Överträffa Dig själv, våga. Då uppskattar Du Dig själv och publiken uppskattar Dig och laget.

HA ROLIGT. Var positiv. Krångla inte till det. Det gäller att på enklast möjliga sätt få bollen över mållinjen

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Roy från FC Rovers skrev | 9 Apr 2025 - 16:55
Torbjörn Stockfelt med rötterna i Lit so,m många andra storheter. Jag tror att Sven ”Plex” Pettersson till och med växte upp i en av familjen Stockfelts fastigheter i Lit. Andra storheter från Lit.
2
 
Sök på fotbollz.se
   
  b  
  av Haldo Jonsson | Idag - 21:17  
   
  Läs mer...  
 


 
  Stängd träning torsdag och fredag  
  av Haldo Jonsson | Idag - 10:50  
   
  Läs mer...  
 


 
  Mario Palomino Delgado tog storslam  
  av Haldo Jonsson | Idag - 10:44  
 

Mario Palomino Delgado blev matchens lirare, ingick i veckans lag i Superettan och han vann Trissen och fick högsta poängen i Sofascore i matchen mot Norrby.

Mario Palomino Delgado. Foto. Micke Olofsson

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK uppe på allsvensk kvalplats - det är värt att uppmärksamma  
  av Haldo Jonsson | Igår - 15:36  
   
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
27 Jul 2026 - 21:16 Mario Palomino Delgado trissvinnare mot Norrby
27 Jul 2026 - 11:15 Träningstider vecka 31
26 Jul 2026 - 22:40 Matchreferat Norrby - ÖFK 2-2 (1-0)
26 Jul 2026 - 22:27 Matchens överraskning
26 Jul 2026 - 20:47 Väldigt blandade intryck
26 Jul 2026 - 19:34 Matchens prestation
26 Jul 2026 - 15:41 Startelvan i eftermiddag
26 Jul 2026 - 15:06 Oemotståndliga Regina Reif - Nu i Luxemburg
25 Jul 2026 - 21:05 Kort rapport från träningen - krävande bortamatcher
24 Jul 2026 - 13:25 Följ Norrby IF - ÖFK genom fotbollz.se
23 Jul 2026 - 15:16 Nu har Norrby börjat vinna
22 Jul 2026 - 21:12 Guldklimpen Simon Marklund tvåa i kampen om bästa spelare i
22 Jul 2026 - 12:01 Nu är övergången officiell - målvakten Rasmus Forsell klar f
20 Jul 2026 - 15:01 Nygammal målvakt till ÖFK?
20 Jul 2026 - 14:54 Träningstide vecka 30
20 Jul 2026 - 14:39 Melker Uppenberg - Trissvinnare mot Landskrona
20 Jul 2026 - 09:19 Tillbakablick med bilder från ÖFK - Landskrona 2-0
19 Jul 2026 - 19:52 Domarna blundar
19 Jul 2026 - 15:42 Simon Marklund - högsta poängen mot Landskrona
19 Jul 2026 - 11:08 Publikstödet måste rimligtvis återkomma. Publikunderlag finn
 
 
 
Herrar
av: Grin-Olle | Igår - 07:54
NLIF gråter ut i media:https://www.